Mindannyian egyediek vagyunk, sajátos képességekkel és személyiségjegyekkel. Azonban van bennünk valami közös: a gondolkodás és az észlelés képessége, melyek fejlesztésére kiváló lehetőséget nyújtanak az optikai illúzió-tesztek.
Az alábbiakban egy 1880-as évekből származó rajzot találsz, ami próbára teszi az elmédet – te megtalálod a medve gazdáját 20 másodpercen belül?
Az optikai illúziók lényege az egyszerűségükből fakadó összetettség: jelen esetben bár azt hiszed, egy medve fejét ábrázoló vázlatot szemlélsz, ha jobban megfigyeled, megtalálod a vonalak között az emberi arcot.
Ezeknek a teszteknek az a célja, hogy megtornásztassák az agyat, fejlesszék az érzékelést, és segítsenek a „dobozon kívül” látni.
Az optikai illúzióknak számos típusa létezik, például fizikai, fiziológiai és kognitív illúziók. Ezek az optikai illúziók a pszichoanalízis területének is részét képezik, mivel rávilágítanak arra, hogyan érzékeljük a dolgokat.
A normális emberi agy képes a dolgokat vagy képeket különböző módokon szemlélni, minden szögből más értelmet alkotva.
Ez a kép az 1880-as években keletkezett, mint egy trükkös rejtvény, amely a „Hol van a gazdám?” címmel vált közismertté, és elsősorban gyermekek számára készült.
Ez az optikai illúzió egy medve vázlatát mutatja, ami egy férfi arcát rejti – a feladat tehát az, hogy felismerd ezt az arcot a vonalak között. Hogy milyen gyorsan találod meg a férfit a medve bundájába rejtve azt jelzi, mennyire fejlett a megfigyelőképességed. Bár 20 másodperc az ideális idő, sokaknak okoz fejtörést az arc felismerése.
Nézd meg alaposan a rajzot, és próbálj meg a sorok (esetünkben a vonalak) között olvasni. Trükkösnek tűnhet a feladat, de ha kissé jobbra döntöd a fejed, az segíthet a megoldásban. A medve gazdája egyébként a medve füle, szeme és állkapcsa által bezárt háromszögben található.