Ahogy a kinti hőmérséklet egyre alacsonyabbra kúszik, a lakásban egyre gyakrabban indul be a központi fűtés. Bár azt gondolnánk, ennek a melegnek örülni fognak a szobanövényeink, az őserdő és egy melegített otthon azért mégsem ugyanaz a kategória. Ahhoz, hogy a kedvenc növényeid télen is egészségesek maradjanak, fontos, hogy megfelelően gondoskodj róluk a fűtésszezonban is.
A legtöbb szobanövény szereti a meleg éghajlatot, főként a trópusi származásúak. Van azonban egy lényeges különbség az esőerdők klímája és az otthonunk fűtött melege között: a páratartalom.
A páratartalom a levegőben lévő víz mennyiségét jelenti, és a szobanövények imádják ezt – kivéve a kaktuszokat és a pozsgásokat, amelyek a sivatagi otthonaikhoz hasonlóan inkább a kellemesen száraz levegőt szeretik. De a legnépszerűbb szobanövények – melyek bizonyára a te otthonodat is díszítik, a párásan meleg levegőt kedvelik, és a téli száraz körülmények árthatnak nekik.
A legtöbb növény 60%-os vagy annál magasabb páratartalom mellett érzi jól magát. A kaktuszok, pozsgások és más száraz éghajlatról származó növények a 40% körüli páratartalmat kedvelik.
A 70% feletti páratartalom nagyon kellemetlen lehet az emberek számára, ezért a legjobb, ha 50-60%-os páratartalomra törekszünk, hogy mindenki boldog legyen.
Fontos tudnivaló, hogy a nedvességtartalmat NEM a gyakori öntözéssel kell elérnünk – tehát semmiképp ne locsoljuk túl őket. Az aranyszabály télen: kevés mennyiségű víz, többszöri alkalom.
A legegyszerűbb módszer a lakás páratartalmának növelésére egy párásító készülék beszerzése. Ez fokozatosan juttat nedvességet a levegőbe, növelve a páratartalmat. De megvannak a hátrányai is: olyan belterekben, ahol sok a szobanövény, a meleg és az extra páratartalom penészedéshez vezethet.
Ezt elkerülendő, a szakemberek egy egyszerű szórófejes flakont javasolnak, amellyel lespriccelheted a növényeidet heti egy alkalommal, a számukra szükséges páratartalom biztosítása érdekében. A növények így a leveleiken keresztül vehetik fel a vizet anélkül, hogy az otthonunkat belepné a penész – vagy a kaktuszaink elrohadnának.
Egy másik bevált tipp a párásító tálca: egy műanyag vagy fém edénybe önts vizet, tegyél bele néhány kavicsot, és helyezd rá a növényt úgy, hogy a cserép alját ne érje a víz. Ez biztosítja, hogy a növény a megnövekedett páratartalom előnyeit élvezze, mivel az alatta lévő víz elpárolog.