A férfi, aki a 2011-es onagawai földrengésben és az azt követő szökőárban veszítette el a feleségét, azóta sem adta fel a reményt, hogy megtalálja őt, és megtanult búvárkodni, hogy folytathassa a keresést.
Yasuo Takamatsu 13 évvel ezelőtt, az Onagawát sújtó földrengést követő szökőárban veszítette el a feleségét. Azóta több mint százszor merült le az óceán mélyére, hogy megtalálja őt, ahogy arról a róla készült The Diver című dokumentumfilm is beszámol.
Az első 2,5 évben folyamatosan kereste a nőt a parton, ahol eltűnt, majd Onagawa strandjain, az erdőkben és a hegyekben. Amikor azonban sehol nem találta őt, úgy döntött, az óceán mélyén folytatja a keresést.
Takamatsu felvette a kapcsolatot egy helyi búvárbolt oktatójával, hogy leckéket vegyen. Az oktató, Masayoshi Takahashi már korábban is vitt önkénteseket búvárkodni, hogy eltakarítsák a partok mentén felhalmozódott törmeléket.
Az oktató térképeket és feljegyzéseket vezetett Takamatsu kutatásairól, feljegyezve, hogy melyik parton és milyen mélységben merült. Takahashi megpróbált segíteni a feleségét kereső férfinak, de sok volt a tiltott terület, például a halászati útvonalak és a veszélyes áramlatokkal rendelkező területek, és minden merülést egyeztetni kellett a parti őrséggel és a halászokkal.
Takamatsu és felesége, Yuko 1988-ban ismerkedtek meg. A nő egy onagawai bankban dolgozott, Takamatsu pedig a japán szárazföldi önvédelmi erőknél szolgált, amikor a főnöke bemutatta a nőnek. 2011. március 11-én Takamatsu elvitte a feleségét a munkahelyére a kikötő környékén, majd elvitte az anyósát az ishinomaki kórházhoz.
A kórház bejáratának közelében volt, amikor a földrengés megrázta a várost. A földrengés után visszasietett Onagawába, és közben a rádióban ellenőrizte a híreket. Kapott egy üzenetet a fiától, hogy jól van, de a feleségéről és a lányáról nem kapott semmilyen információt.
A férfi végül 3:21-kor kapott egy üzenetet a feleségétől, aki megkérdezte, hogy jól van-e, és azt írta: „Haza akarok menni.” Úgy gondolta, hogy Yukót talán a Horikiri hegyen lévő kórházba evakuálták, de nem tudott odajutni.
Másnap végül eljutott a kórházba, de nem találta a feleségét, és semmit nem tudott meg arról, merre lehet. Egy nő végül elmondta neki, hogy hallotta, hogy a bank néhány alkalmazottját a hullámok elsodorták az épület tetejéről.
Takamatsu nem tudta elhinni, hogy a felesége meghalt, és tovább kereste őt minden lehetséges evakuációs ponton – kórházakban, tornatermekben, iskolákban és szállodákban. Mivel júniusban munkába kellett állnia buszsofőrként, ezután hétvégénként folytatta a keresést. Egy hónappal a cunami után valaki megtalálta Yuko telefonját, amin volt egy el nem küldött üzenet arról, milyen óriási erővel csapott le a szökőár.
The Diver from Anderson Wright on Vimeo.
Annak érekében, hogy megtalálja a feleségét, az 56 éves férfi elkezdett búvárleckéket venni, és megszerezte a szükséges engedélyeket, hogy az óceán mélyére merülhessen.
2013-ban elhatározta, hogy leteszi a szükséges vizsgát, ami lehetővé teszi, hogy segítsen a törmelékek elszállításában és a holttestek keresésében. Takamatsu 2014-ben letette a vizsgát, és hónapokon át önkéntesként vállalta a roncsok eltávolítását.
2016 januárjáig 110 merülést hajtott végre, amelyek mindegyike körülbelül 40-50 perces volt. Azt mondta, bármilyen olyan talált tárgynak örülne, ami a feleségéé volt, akár a pénztárcájának, vagy az ékszereinek is, de természetesen tudta, hogy fel kell készülnie a fájdalomra.
„Számítottam rá, hogy nehéz lesz, és valóban nehéznek találtam, de ez az egyetlen dolog, amit tehetek. Nincs más választásom, mint tovább keresni őt. Az óceánban érzem magam hozzá a legközelebb” – mondta a férfi.