Egy újszülöttel gyönyörű, de legalább annyira stresszes is az élet. Míg a család megszokja az új helyzetet, a kis csöppség életében is kialakul a rend, addig viszont jócskán feje tetejére áll(hat) a világ.
Teljesen normális, hogy a családtagok, barátok, rokonok kíváncsiak az újszülöttre, azonban kell egy kis időt hagyni, hogy az anya kettesben lehessen a kisbabájával, hogy egymásra tudjanak hangolódni. Ha fáradt – ami természetes a megváltozott élethelyzetben – akkor ki tudja pihenni magát.
Egy anya a világhálón fejtette ki a véleményét azzal kapcsolatban, hogy már rosszul érzi magát a fáradtságtól. Három hónapja, amióta a lánya megszületett egyfolytában csak látogatókat fogadnak, valósággal ömlenek a különböző családtagok és barátok, a nő pedig lelke mélyén azt kívánja, bárcsak békén hagynák egy kicsit.
A Mumsnet bejegyzésben az anyuka elmagyarázta, hogy a három hónapos kislánya az első gyermeke, ezért mindenki kétségbeesetten meg akarja látogatni. Az egészben az a legrosszabb, hogy bele sem gondolnak, hogy mindig a lehető legrosszabb időpontra időzítik a látogatást, amikor épp etet, vagy aludna a kicsi.
“Tudom, hogy úgy hangzik, mintha csak nyavalyognék, de nem igazán élvezem, hogy annyi látogató jön hozzánk. Először vagyok egy három hónapos anyukája, de ezt nagyon furcsának találom. Az időzítés valahogy soha nem volt jó, mindig akkor jöttek, amikor épp aludt vagy evett a lányom. Nem követünk szigorú ütemtervet, de valahogy soha nem volt olyan időpont, amikor jókor érkeztek volna a látogatók” – írta az édesanya.
“Azt is erőfeszítésnek tartom, hogy rendesen felöltözzek, rendet rakjak a lakásban, és gondoskodjak arról, hogy legyen valami, amivel megkínáljam a látogatókat. A lányom gyakran nyűgös vagy sír, éppen ezért beszélgetni sem tudtam nagyon a vendégekkel!”
“Mindenki azt mondta, hogy nem kell aggódnom a takarítás vagy kínálgatás miatt, de még ettől eltekintve is csak fárasztónak és stresszesnek találom az egészet. Amíg itt voltak, közben végig azt kívántam, bárcsak elmennének már” – fűzte hozzá.
“Sokan csinálnak olyan dolgokat, amelyeket én nem igazán szeretek, például arcon csókolták a gyereket, vagy nem mostak kezet, amikor bejöttek a lakásba. Azt vettem észre, hogy sokszor inkább próbálom elnapolni a látogatásokat” – fejtette ki véleményét.
A hozzászólók arra buzdították az anyukát, hogy “húzza meg a határokat”, amelyekben jól érzi magát, és mondja meg vendégeinek, hogy ragaszkodjanak ezekhez.
Alternatív megoldásként azt ajánlották, hogy határozza meg ő maga az időpontot, amikor nekik megfelelő, vagy találkozzanak sétálás közben, amikor a kicsi úgyis nagyjából alszik a jó levegőn.
„Én csak akkor engedélyezném a látogatásokat, ha a párom is ott van, hogy segítsen a babával vagy a tea felszolgálásában stb. A látogatást mindig fél órára korlátozhatod azzal, hogy mondod, hogy mindjárt jön a babaetetés, alvás stb. Engem nem zavartak a látogatások, de néhányan túl sokáig maradtak” – tanácsolta egyik felhasználó.
„Én biztosan nem takarítanék, és nem szolgálnám fel az ételt a nagyszülőknek. Segíthetnek a házimunkában és főzhetnek maguknak egy csésze teát, ha akarnak” – írta egy másik.
„Kérlek, próbáld meg a másik oldalról nézni, legalább sokan vannak, akik szeretnének meglátogatni. Emlékszem, milyen magányos voltam az első hónapokban – az internet korai korszakában volt, így nehéz volt megtalálni, hol vannak babaklubok, a legtöbb barátom még dolgozott, a nagyszülők nem laktak közel, a férjem hosszú órákat dolgozott. Ha most túl gyakran utasítod el az embereket, lehet, hogy nem szívesen térnek vissza” – érvelt a látogatások mellett egy harmadik.