Egy norvég gazdálkodó földje tisztítása közben egy rendkívül ritka, 1000 éves viking kardot talált, amely értékes új ismereteket nyújthat az északi kultúráról.
„Újra be akartunk füvesíteni egy olyan mezőt, amelyet évek óta nem szántottak fel. Haakon, a fiam és én felszántottuk a földet és összeszedtük a köveket” – mondta Øyvind Tveitane Lovra a lelet megtalálásáról a norvég sajtónak.
„Megpillantottam egy vastárgyat, amit már épp el akartam dobni, de ekkor felfedeztem, hogy az valójában egy kard” – folytatta.
Miután alaposan megvizsgálta, rájött, hogy egy nagyon régi tárgyról van szó, ezért kapcsolatba lépett a helyi hatóságokkal. „Hamar rájöttem, hogy nem mindennapi dologról van szó. A történelmünkről szól, és jó tudni, mi volt itt korábban” – magyarázta.
A régészek megerősítették, hogy a körülbelül 37 cm hosszú vaskard, amelynek a fele hiányzik, a vikingek korából származik. Mivel vastag agyagréteg fedte be, a kutatók szerint a kard viszonylag jó állapotban maradt fenn, kevés rozsdakárosodással.
A röntgensugaras vizsgálatok ritka, keresztmintás feliratok körvonalait és valószínűleg betűk jelenlétét mutatták ki a pengén.
Az eddigiek alapján a tudósok szerint egy úgynevezett Vlfberht-kardról lehet szó, amelyet a viking időkben vagy a korai középkorban, Kr. u. 900 és 1050 között készítettek.
„Ezek a Frank Birodalomban készített jó minőségű kardok, amelyeken szerepel a fegyvergyártó neve” – mondta Sigmund Oehrl, a Stavangeri Egyetem régészprofesszora.
„Amikor először megláttuk a kardot, nagyon megörültünk, mert nem túl gyakran kapunk kardokat a viking korszakból. Amikor megláttuk a röntgenfelvételt, nagyon izgatottak voltunk” – tette hozzá a kutató.
Eddig 3000-4000 viking kardot fedeztek fel Európa-szerte, ebből 45-öt Norvégiában. De ez az első kard, amelyet Rogaland régióban találtak, mondták a régészek.