KezdőlapVilágStephen Hawking halála előtt egy utolsó figyelmeztetést intézett az emberiséghez

Stephen Hawking halála előtt egy utolsó figyelmeztetést intézett az emberiséghez

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Stephen Hawking fizikus halála előtt éles figyelmeztetést intézett az emberiséghez a mesterséges intelligencia képességeiről és az emberekre szánt fenyegetéséről.

Az asztrofizikus 2018-ban hunyt el, de halála előtt figyelmeztetést adott az emberiség esetleges bukásáról, többek között arra is figyelmeztetett , hogy ne próbáljunk meg kommunikálni idegen civilizációkkal.

Jóval azelőtt, hogy a legtöbben tudtuk volna, mi is az a mesterséges intelligencia, Stephen Hawking már egy lépéssel előttünk járt, amikor megpróbált figyelmeztetni minket arra, hogy mit hozhat a mesterséges intelligenciával teli jövő.

Egy 2014-es BBC-interjúban Hawking figyelmeztetett: „A teljes mesterséges intelligencia kifejlesztése az emberi faj végét jelentheti”.

Miközben a technológia még csak most kezdett kialakulni, Hawkingnak megvolt az előrelátása ahhoz, hogy elméleteket alkosson arról, hogyan fejlődhet és hogyan befolyásolhatja az életünket, különösen, ha meghaladja az emberi intelligenciát.

Elmagyarázta: „Magától elindulna, és egyre nagyobb ütemben tervezné újra önmagát”.

„Az emberek, akiket a lassú biológiai evolúció korlátoz, nem tudnának versenyezni, és felülemelkednének rajta” – tette hozzá a nagy tudású szakember, és ezzel Elon Musk is egyetért, hiszen nemrég arról beszélt, hogy 2025-re a mesterséges intelligencia okosabb lehet az embernél.

Az asztrofizikus nem egyszer figyelmeztetett minket a mesterséges intelligencia veszélyére.

2015-ben Stephen Hawking egyike volt annak a mintegy 100 szakértőnek, aki aláírta az ENSZ-hez intézett nyílt levelet, amelyben a mesterséges intelligencia ellenőrizetlen fejlesztésének veszélyeire figyelmeztetett.

2017-ben, egy évvel a halála előtt pedig azt mondta a Wired magazinnak: „Attól tartok, hogy a mesterséges intelligencia teljesen felváltja az embert”.

A halála után néhány hónappal megjelent, Brief Answers to the Big Questions című könyvében még részletesebben kifejtette a veszélyt.

„Olyan intelligenciarobbanással nézhetünk szembe, amely végül olyan gépeket eredményez, amelyek intelligenciája nagyobb mértékben haladja meg a miénket, mint a miénk a csigákét” – írta.

Így folytatta: „Nagy a kísértés, hogy a magas intelligenciájú gépek gondolatát puszta sci-fiként utasítsuk el, de ez hiba lenne – és potenciálisan a valaha volt legnagyobb hibánk.”

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet