A modern technika világában, ahol gyakorlatilag nincs élet a különböző okoseszközök nélkül, létezik ma is egy közösség, amely a másik utat választja. Úgy élnek napjainkban is, mint ahogy 200 évvel ezelőtt éltek az emberek – a mindennapjaikat a saját szigorú hagyományaikra, a kétkezi munkára és a mély hitre alapozzák. Ők az amishok.
Történetük a protestáns reformációban gyökerezik. Ez a népcsoport a XVI. században, az intenzív vallási változások és a fejlődés időszakában alakult ki Európában. A közösség alapítója Jakob Ammann, akinek a nevéhez azok a jellegzetes vallási gyakorlatok és hagyomány is fűződnek, amelyek ma is meghatározzák az amishok életét.
A közösség a XVIII. században vándorolt ki Amerikába, ahol az Egyesült Államok lakatlan területein talált megfelelő helyet a különleges életmódja megőrzésére. Azóta ez a közösség létszámban is megnövekedett, és elszigetelten a világtól, az USA és Kanada különböző régióiban szóródott szét.
Az amishok életének egyik jellegzetes vonása, hogy kategorikusan elutasítják a modern kényelmet. Egyszerű otthonokban élnek, villany és fejlett technológia nélkül. A gáz- vagy olajlámpás világítást részesítik előnyben az elektromos világítással szemben, a közlekedést pedig gyakran lóvontatású kocsival vagy kerékpárral oldják meg.
Az oktatás fontos érték az amish közösségben, melyet a közösségen belüli iskolákban szerveznek. A tanítás során nagy hangsúlyt fektetnek a sajátos értékeik és hagyományaik továbbadására. A fiatalokat arra tanítják és képzik ki, hogy felelősséget vállaljanak a közösségen belül. A legtöbb amish közösség nagymértékben függ a mezőgazdaságtól. Itt a hagyományos gazdálkodási és állattenyésztési módszereket gyakorolják.
Ami a közösségen belüli gazdaságot illeti, az amishok a kölcsönös segítségnyújtás elvét veszik alapul. Sok amishnak van kisvállalkozása: például bútor-, szövet- vagy élelmiszer-készítéssel foglalkoznak. Ők is inkább a közösségen belül vásárolnak és adnak el, így fenntartva egy zárt gazdasági rendszert.
A vallás központi szerepet játszik az amishok életében, sok időt töltenek templomban. A társas kapcsolatok ápolása az amish élet lényeges aspektusa, és a közösségi események, mint például az esküvők és összejövetelek fontos alkalmak az interakcióra és az ünneplésre.
Egy másik fontos hagyomány a Rumspringa – ez a kifejezés a felfedezés és a szabadság időszakát írja le, amelyet az amish fiatalok átélhetnek, mielőtt meghozzák a döntést, hogy teljesen elkötelezik-e magukat a közösség mellett, vagy inkább a modern világban foglalják el a helyüket. Lehetőségük nyílik ugyanis kipróbálni a nagyvilági életet, de ha emellett döntenek, soha többé nem térhetnek vissza a családjukhoz.
Ez az átmeneti időszak kiváló próba, melyen a legtöbb amish sikeresen átmegy. Lejártával, teljes meggyőződéssel a szívükben térnek vissza a közösségükbe, ahol elkötelezettek maradnak az elveik mellett, és a közösség érdekeit szolgálják. Az, hogy léteznek, és főként az, ahogy még ma is élnek, lenyűgöző bizonyítéka annak, hogy a hagyomány és a modern világ képes egymás mellett létezni.