Az orvosok szerint vannak bizonyos tünetek, amik a csendes szívroham jelei lehetnek, és amikre különösen a nőknek kell odafigyelniük.
A hirtelen szívmegállással ellentétben a csendes szívroham gyakran nem vezet azonnali halálhoz, és sokan nem is tudnak róla, hogy szívrohamuk volt, de ennek ellenére ugyanúgy szívkárosodást okoz.
A szívmegállással ellentétben, amely gyakran olyan tünetekkel jár, mint a mellkasi fájdalom, a gyomorfájdalom és a légszomj, a csendes szívroham egészen más és gyakran hosszabb ideig tartó tüneteket produkál. Éppen azért nehéz felismerni, mert hiányoznak az általában szívrohamhoz kapcsolódó specifikus jelek és tünetek.
A csendes szívroham esetében a véráramlás fennakadását a koszorúerekben felhalmozódott plakk okozza. A tünetek „csendes” jellege miatt azonban sok beteg csak akkor keresi fel a háziorvost, hogy kezelést és tanácsot kérjen, amikor már túl késő. Éppen ezért fontos tisztában lenni a figyelmeztető jelekkel.
Enyhe kellemetlen érzés a mellkasban
A szívroham egyik legárulkodóbb jele a mellkasi fájdalom. A csendes szívroham esetében azonban a beteg nagyobb valószínűséggel tapasztalja a fájdalom vagy a kellemetlen érzés sokkal enyhébb formáját, amely általában a mellkas közepén kezdődik.
A Pennsylvaniai Egyetem orvosai szerint ez enyhe nyomásként kezdődhet, amely lassan felerősödik, majd feloldódik, és később ismét visszatér. Az orvosok szerint ezt a tünetet semmiképpen sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Kellemetlen érzés a test más területein
A csendes szívroham során a test más területein is tapasztalható fájdalom, többek között a karokban, a hátban, az állkapocsban, a gyomorban és a nyakban.
Hányinger és hideg veríték
Számos gyakori influenzaszerű tünet – beleértve az erős hányingert, hányást és izzadást – gyakran lehet a csendes szívroham tünete.
Szédülés és légszomj
A szédülés vagy a légszomj is a szívroham tünetei lehetnek. Ha a leghétköznapibb tevékenységek is kimerítenek, a legjobb orvoshoz fordulni – ez nőkre és férfiakra egyaránt vonatkozik.