Az Agili-C nevű terméket, amelyet a CartiHeal, egy izraeli vállalat fejlesztett ki, 2022-ben hagyta jóvá az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (Food and Drug Administration, röviden FDA). Az innovatív térprotézis korallok külső vázából származó kalcium-karbonátból készül, amely a szervezetben állványzatként működik, és segíti a csontok és szövetek regenerálódását.
A módszernek számos előnye lehet: egyrészt jóval olcsóbb, mint más térdműtétek, ugyanakkor a behelyezése is egyszerűbb – a beavatkozás körülbelül egy órát vehet igénybe – másrészt, a korall idővel teljesen felszívódik és a helyére a csontból származó őssejtekből álló ragacsos anyag kerül, amely a természetes porcokhoz hasonlóan viselkedik.
A 39 éves Alicia McHatton, egy kaliforniai nő, aki ápolónőként dolgozik egy kórház újszülött osztályán, 2023 áprilisában kapott lehetőséget a műtétre, miután már 8 hónapja szűnni nem akaró térdfájással küzdött a bal térdében – írja a Washington Post.
A nő előzőleg már átesett egy másik térdműtéten, ami azonban sikertelen volt. Ennek során porcsejteket távolítottak el a térdéből, laboratóriumban újranövesztették azokat, majd beágyazták őket egy kollagénből készült membránba, amelyet aztán beültettek a térdébe.
A műtét 40 ezer dollárba került, és McHatton egy teljes hónapig lábadozott utána, mivel a bal térdét egyáltalán nem volt szabad megterhelnie. Végül pedig a beültetett porc nem bírta a terhelést.
Ezzel szemben a korall protézis 200 dollárjába került (a többit a biztosító fizette), és, bár a teljes felépülés állítólag két évet vesz igénybe, McHatton, aki a műtét óta egyáltalán nem érez fájdalmat a térdében, azt mondja, már most újra tud biciklizni, és 12 órás műszakokat vállalhat a kórházban is.
„Annyira boldog vagyok, hogy most itt tartok, ahelyett, hogy minden egyes nap minden egyes lépésnél fájdalmat éreznék, és a legtöbb nap megfeledkezem róla, hogy ez egyáltalán problémát jelentett” – mondta a nő.
A krónikus térdfájás a legtöbb esetben sérült porc miatt alakul ki, ami a támasztószövetek közé tartozó, közepesen szilárd, rugalmas állományú szövet.
A súlyfelesleg, az egészségtelen táplálkozás, valamint a mozgásszegény életmód nagyban hozzájárulhat porcaink egészségének romlásához.
Az ízületi porckopás (osteoarthritis) a leggyakoribb ízületi betegség, ami világszerte 300 millió embert érint. Porckopás esetén a porc elvékonyodik, „kopik”, így az ízületen belüli csontok egymáshoz dörzsölődnek. Ez merevséget, fájdalmat és egyéb tüneteket okozhat.
A porcnak nincs vérellátása, ezért nem tud természetes úton visszanőni, ugyanakkor idegeket sem tartalmaz, és sejtjei, az úgynevezett kondrociták, kollagénrostokból álló mátrixba ágyazódnak.
A porcok emellett rendkívül szívósak, gyakran évtizedekig kitartanak még bizonyos mértékű károsodás esetén is. Egyedi felépítésük miatt azonban nem egyszerű a pótlásuk.
A korallt tartalmazó protézis innovatív megoldás lehet, de egyelőre további kutatásokra van szükség, hogy ez, vagy más, ehhez hasonló megoldások (például hidrogél) teljesen felválthassák a sérült porc helyreállításának vagy pótlásának jelenlegi módszereit.