Bár a szívdobogás ijesztő és nagyon nyugtalanító lehet, egy georgiai szívsebész szerint csak nagyon ritkán életveszélyes.
„Általában a szívdobogást érzelmi stressz, koffein, alkohol vagy akár alváshiány váltja ki, és legtöbbször nem tart sokáig” – fejtette ki Dr. Jeremy London szívsebész egy TikTok videóban.
A szívdobogás érzése lehet folyamatos, de előfordulhat, hogy csak átmenetileg, néhány szívverés erejéig jelentkezik. Általában úgy írják le, mint a mellkasban érzett gyors rezdülést, lüktető érzést, mintha a szívünk kihagyna egy ütemet, vagy abnormálisan lüktetne. A szívdobogás ugyanakkor gyakrabban fordul elő nőknél a menstruációhoz, terhességhez vagy menopauzához kötődő hormonális változások miatt.
A Johns Hopkins Medicine orvosai szerint a szívdobogást okozhatja megerőltető testmozgás, stressz, depresszió, koffein, alkohol vagy diétás tabletták, dohányzás, pajzsmirigy-túlműködés, láz, alacsony vérnyomás, szívbetegség vagy bizonyos gyógyszerekre adott válaszreakció.
A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs miért aggódni. De néha a szívdobogás komoly problémát, például szabálytalan szívritmust (aritmiát) is jelezhet.
London szerint akkor kell orvoshoz fordulni, ha a szívdobogás nem szűnik meg, vagy gyakoribbá válik, szédülést, esetleg ájulást tapasztalunk, és mellkasi fájdalmaink vannak, amik az állkapocsba, illetve a hátba is kisugározhatnak.
A szívdobogás gyakran magától elmúlik – a kezelés magában foglalhatja a stressz kezelését és az olyan kiváltó okok, mint az alkohol vagy a fűszeres ételek elkerülését. De ha komolyabb szívprobléma áll a háttérben, gyógyszerre vagy defibrillátorra lehet szükség a szabálytalan szívverés észlelésére és kezelésére.