Az egyesült államokbeli Northwestern Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint a zuhanyrózsán és a fogkefén vírusok százai tenyészhetnek, úgynevezett bakteriofágok vagy röviden sokszor csak fágok, amelyek döntő szerepet játszhatnak az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok elleni küzdelemben.
Ezek a vírusok nem veszélyesek az emberre, sőt, éppen ellenkezőleg, megtámadják és elpusztítják a káros baktériumokat, és fontos szövetségeseinkké válhatnak a nehezen kezelhető fertőzések elleni küzdelemben.
A kutatók 34 fogkeféből és 92 zuhanyrózsából származó biofilm mintát vizsgáltak meg – ez a mikroorganizmusok egy felületen összetapadt, egybefüggő bevonatot képező sejtjeiből álló hártya – és több mint 600 különböző típusú bakteriofág vírus jelenlétét mutatták ki.
„A talált vírusok száma teljesen megdöbbentő” – mondta Erica Hartmann, a McCormick School of Engineering docense és a tanulmány vezetője. „Sok olyan vírust fedeztünk fel, amelyekről nagyon keveset tudunk, vagy amelyeket még soha nem láttunk. Elképesztő, hogy mennyi kiaknázatlan biológiai sokféleség vesz körül minket.”
A bakteriofágok olyan vírusok, amelyek megfertőznek és elpusztítanak bizonyos baktériumokat. Minden egyes fág egy adott baktériumfaj megtámadására specializálódott, így ideális jelöltek az antibiotikumoknak ellenálló bakteriális fertőzések elleni célzott kezelésekhez.
„Egyre nagyobb az érdeklődés olyan kifinomultabb gyógyszerek kifejlesztése iránt, amelyek ahelyett, hogy a teljes mikrobiomot kiirtanák, csak a kórokozót céloznák meg, a mikrobiom többi részét érintetlenül hagyva” – magyarázta Hartmann.
A tanulmány megállapította, hogy a zuhanyrózsákon található mikrobák többsége vízforrásokból származik, míg a fogkeféken találhatóak az emberi szájüregből és a környezetből.
„A mikrobális sokféléség óriási. Minden egyes baktériumra potenciálisan több tucat, több száz vagy akár több ezer vírus is jut, amelyek megfertőzik” – magyarázta Hartmann. Azt is kifejtette, hogy a fogkefénken található fágok egy része akár teljesen egyedi is lehet.
„Lehetséges, hogy a fogkefénken olyan vírusok vannak, amelyek sehol máshol nem találhatók meg a Földön” – mondta.
Bár a gondolat, hogy személyes tárgyaink ennyi mikrobát rejtenek, nyugtalanítónak tűnhet, a kutatók szerint semmi okunk az aggodalomra.
„A mikrobák mindenhol és mindig jelen vannak… Nélkülük nem tudnánk megemészteni az ételt, vagy leküzdeni a fertőzéseket” – mondta Hartmann.
„Még ha kezdetben undorral is reagálunk, fontos, hogy csodálattal és kíváncsisággal közelítsünk a mikrobák világához, mert ezek az organizmusok rendkívül hasznosak, és hatalmas potenciál rejlik bennük a biotechnológia szempontjából” – tette hozzá a szakember.
A bakteriofágokat már most is használják klinikai kísérletek során, mint lehetséges megoldást az antibiotikum-rezisztencia növekvő problémájára, és a kutatásuk egyre nagyobb figyelmet kap.