Bár az étrend-kiegészítők célja az egészség javítása, bizonyos kiegészítők túlzott fogyasztása valójában éppen ellenkező hatást válthat ki.
Egy neurológus komoly figyelmeztetést adott ki azoknak, akik három bizonyos étrend-kiegészítőt szednek, mivel azok túladagolása súlyos károsodást okozhat az egészségben. Baibing Chen neurológus, aki a TikTokon Dr. Bing néven ismert, három kiegészítő túlzott fogyasztására vonatkozóan fogalmazott meg figyelmeztetést – írja a BBC.
D-vitamin
Az első kiegészítő, amelyre Dr. Bing figyelmeztetett, a D-vitamin, amely segít szabályozni a szervezetben található kalcium és foszfát mennyiségét.
A D-vitamin elengedhetetlen a csontok, fogak és izmok egészségének megőrzéséhez, és a szakértők általában azt tanácsolják, hogy ősszel és télen, elegendő napfény hiányában gondoskodjunk a szükséges D-vitamin mennyiségről táplálék-kiegészítő formájában.
A probléma azonban akkor jelentkezik, ha túl sokat szedünk. Az egyévesnél idősebb gyerekek és felnőttek számára ajánlott mennyiség napi 10 mikrogramm (400 NE). Az egyévesnél fiatalabb csecsemőknek napi 8,5–10 mikrogramm D-vitaminra van szükségük.
„A túl magas dózisú D-vitamin-bevitele a vérben kalcium felhalmozódásához vezethet, ami hatással lehet az agyra, és olyan tüneteket okozhat, mint zavartság, fáradtság, depresszió, sőt néha pszichózis is” – figyelmeztet a neurológus.
„Bár ezek a vitaminok és ásványi anyagok elengedhetetlenek a szervezetünk működéséhez, a mértékletesség kulcsfontosságú, mint szinte minden másban az életben, és a több nem mindig jobb” – tette hozzá.
A-vitamin
A második kiegészítő, amelyre figyelni kell, az A-vitamin, amely retinol néven is ismert. Az A-vitamin segít az immunrendszer megfelelő működésében, javítja a látást gyenge fényviszonyok között, és egészségesen tartja a bőrt és az orr nyálkahártyáját.
A 19 és 64 év közötti felnőttek számára a szükséges A-vitamin-mennyiség férfiaknál napi 700 mikrogramm, nőknél pedig napi 600 mikrogramm.
„Az A-vitamin zsírban oldódik, ami azt jelenti, hogy a májban tárolódik és idővel felhalmozódhat” – magyarázza Dr. Bing. A A-vitamin túladagolása a seudotumor cerebri nevű állapothoz vezethet, ami megnövekedett nyomást okoz az agyban. Ez fejfájást, homályos látást, sőt akár végleges látásvesztést is okozhat.
Ha évekig átlagosan napi 1,5 mg (1500 mikrogramm) feletti mennyiségű A-vitamint fogyasztunk, az hatással lehet a csontjainkra is, és idősebb korban növelheti a csonttörések kockázatát.
Cink
Végül Dr. Bing elmagyarázta, hogy a túl so” cink bevétele zavarhatja a réz felszívódását a szervezetben. A cink segít az új sejtek és enzimek képződésében, az ételekben található szénhidrátok, zsírok és fehérjék feldolgozásában, valamint a sebgyógyulásban.
A cink elengedhetetlen a szervezetünk számára, és számos élelmiszerben megtalálható. A probléma azonban az, hogy amikor az emberek hónapokig naponta szednek kiegészítőket, könnyen túlléphetik a biztonságos határt.
„A réz elengedhetetlen az idegrendszer működéséhez. Az alacsony rézszint pedig myeloneuropathiát okozhat, ami a gerincvelő és a perifériás idegek károsodását jelenti, és olyan tünetekkel jár, mint zsibbadás, bizsergés és járási nehézségek.
Számos olyan esetet láttam, amikor a betegek hosszú távú cinkfelesleg miatt rézhiányban szenvedtek, és fokozatos gyengeséget és érzékszervi veszteséget tapasztaltak” – magyarázta a szakértő.
A túl sok cink ezenkívül vérszegénységhez és a csontok gyengüléséhez is vezethet.
A szakértők szerint a megfelelő mennyiség férfiaknál (19-64 éves kor között) napi 9,5 mg, nőknél pedig napi 7 mg.
