Ajánlott gondoskodni a fülünk higiéniájáról, és néhány naponta egyszer alaposabban fület pucolni. Azt azonban nem mindenki tudja, hogy a fülzsírnak alapvetően védelmező funkciója van, és akár az egészségi állapotunkat is jelezheti.
Tudd meg, mit árulhat el a fülviasz, avagy fülzsír színe az egészségi állapotodról.
8. Szürke színű fülzsír
Ha a fülzsír szürke, de semmilyen más tünetet nem tapasztalsz, nem kell aggódnod, valószínűleg csak a por miatt ilyen a színe.
Ez a szín a légszennyezés miatt gyakran előfordul azoknál, akik nagyobb városokban élnek.
7. Ha a fülzsír vérnyomokat tartalmaz
Ha vérnyomokat észlelsz fültisztítás közben, az beszakadt dobhártyára utalhat. Ebben az esetben a fül jobban ki van téve a fertőzéseknek, ez fülgyulladást okozhat, ami viszont halláskárosodáshoz vezethet. Ezért, ha vért látsz a fültisztító pálcikán, fordulj orvoshoz.
6. Barna fülzsír
Ha a fülzsír nagyobb mennyiségben jelentkezik, és barnás színe van, az arra utalhat, hogy stresszes időszakon estél át.
Ezért próbálj meg néhány napot nyugodt, békés környezetben tölteni.
5. Fekete fülzsír
Ha csak egyetlen alkalommal fordul elő, és nincs más tüneted, még nincs miért aggódni. Ha azonban viszket a füled, és ez a viszketés egyre erősödik, akkor jobb, ha orvoshoz fordulsz, mert a fekete fülzsír gombás fertőzés jele is lehet.
4. Fehér fülzsír
A fehér fülzsír vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek hiányára utalhat a szervezetben, különösen a vas és a réz hiányára.
Ebben az esetben ajánlott a zabpehely és a bab hozzáadása az étrendhez, ugyanakkor az sem árthat, ha vitaminokat szedsz.
3. Kellemetlen szagú fülzsír
Ha a fülzsírnak erős, kellemetlen szaga van, az középfülgyulladásra utalhat.
A szag mellett időnként fülzúgást tapasztalhatsz, vagy kisebb pattogó hangot hallhatsz. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, fordulj fül-orr-gégészhez.
2. Folyékony állagú fülzsír
Ha az utóbbi időben változást tapasztaltál a fülzsír állagában, az akár egy gyulladás kezdetét is jelezheti, ezért jobb szakorvoshoz fordulni.
1. Száraz fülzsír
A fülzsír szárazságának legegyszerűbb magyarázata a telítetlen zsírok hiánya a szervezetben. Emellett azonban más ok is állhat a háttérben, például dermatitis vagy más bőrbetegségek, amik kiszárítják a bőrt.
Telítetlen zsírokat tartalmaznak például a következő ételek: avokádó, olajbogyó, dió, mogyoróvaj, szezámolaj, olívaolaj, szezámmag, napraforgómag, tökmag, lenmag, zsírosabb halak (lazac, tonhal, hering, makréla, szardínia), tofu, szójaolaj, szójatej.