Az orvosok megkezdték a világ első mRNS-alapú tüdőrák elleni vakcinájának tesztelését pácienseken, a szakértők szerint a „forradalmi” eljárás több ezer életet menthet meg.
A tüdőrák a vezető halálok a rákos megbetegedések között világszerte, évente körülbelül 1,8 millió halálesetért felelős. Az előrehaladott stádiumú betegek túlélési esélyei, amikor a daganatok már elterjedtek, különösen alacsonyak.
Jelenleg a szakértők egy új injekciót tesztelnek, amely az immunrendszert arra utasítja, hogy felkutassa és elpusztítsa a rákos sejteket, majd megakadályozza azok visszatérését. A BioNTech által gyártott, BNT116 néven ismert vakcina a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) kezelésére szolgál, amely a betegség leggyakoribb formája – írja a theguardian.com.
Az első fázisú klinikai vizsgálat, amely a BNT116 első emberi tesztje, hét ország 34 kutatóközpontjában zajlik: az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Németországban, Magyarországon, Lengyelországban, Spanyolországban és Törökországban.
Az Egyesült Királyságban hat központ található Angliában és Walesben, és az első brit beteg kedden kapta meg az oltás kezdeti adagját.
Összesen mintegy 130 beteget – a betegség korai stádiumától, a műtét vagy sugárkezelés előtti állapotban, egészen az előrehaladott stádiumig vagy visszatérő rákos betegekig – vonnak be a vizsgálatba, hogy a vakcinát immunterápiával együtt kapják meg.
Az injekció mRNS-t (hírvivő RNS-t) használ, hasonlóan a Covid-19 vakcinákhoz, és úgy működik, hogy az immunrendszernek NSCLC tumorjelzőket mutat, hogy ösztönözze a szervezetet a rákos sejtek elleni küzdelemre, amelyek ezeket a markereket kifejezik.
A cél az, hogy fokozzák a rákra adott immunválaszt, miközben az egészséges sejteket érintetlenül hagyják, ellentétben a kemoterápiával.
„Most lépünk be az mRNS-alapú immunterápiás klinikai vizsgálatok ezen új és nagyon izgalmas korszakába, hogy a tüdőrák kezelését vizsgáljuk” – mondta Siow Ming Lee professzor, a University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) onkológiai tanácsadója, aki az Egyesült Királyságban vezeti a vizsgálatot.
„Egyszerűen beadható, és ki lehet választani a rákos sejt specifikus antigénjeit, majd azokat célozni. Ez a technológia a rákkezelés következő nagy szakasza.”
A 67 éves londoni Janusz Racz volt az első személy az Egyesült Királyságban, aki megkapta a vakcinát. Májusban diagnosztizálták nála a betegséget, és röviddel ezután kemoterápiát és sugárkezelést kezdett.
A mesterséges intelligencia területén dolgozó tudós elmondta, hogy hivatása inspirálta arra, hogy részt vegyen a vizsgálatban. „Én is tudós vagyok, és megértem, hogy a tudomány – különösen az orvostudomány – előrehaladása azon múlik, hogy az emberek beleegyeznek az ilyen vizsgálatokba” – mondta.
Hozzátette: „Ez nagyon előnyös lehet számomra, mivel ez egy új módszertan, amely más betegek számára nem elérhető, és segíthet megszabadulni a ráktól. Emellett része lehetek annak a csapatnak, amely bizonyítja ennek az új módszertannak a létjogosultságát, és minél hamarabb alkalmazzák világszerte, annál több embert lehet megmenteni.”
Racz kedden hat egymást követő injekciót kapott öt percenként, 30 perc alatt, a National Institute for Health Research UCLH Clinical Research Facilityben.
Minden injekció különböző RNS-szálakat tartalmazott. Hat egymást követő héten keresztül hetente egyszer kapja majd a vakcinát, majd háromhetente 54 héten át.
Lee elmondta: „Reméljük, hogy ennek a kiegészítő kezelésnek a hozzáadása megakadályozza a rák visszatérését, mivel nagyon gyakran a tüdőrákos betegeknél, még a műtét és a sugárkezelés után is visszatér a betegség.”
Hozzátette: „Negyven éve foglalkozom a tüdőrák kutatásával. Amikor az 1990-es években kezdtem, senki sem hitte, hogy a kemoterápia működik. Most már tudjuk, hogy körülbelül 20-30% [a páciensek közül] életben marad a 4. stádiumban immunterápiával, és most szeretnénk javítani a túlélési arányokat. Tehát reméljük, hogy ez az mRNS-vakcina, az immunterápia mellett, további lökést adhat. Reméljük, hogy továbbléphetünk a 2. és a 3. fázisba, majd remélhetőleg ez lesz a világon az általános ellátás, és sok tüdőrákos beteg életét mentheti meg.”