Egy növényszakértő a TikTokon figyelmeztetett egy növényfajra, ami égési sérüléseket, hólyagokat, sőt, ideiglenesen látásvesztést is okozhat, ha hozzáérünk.
A szóban forgó invazív gyomnövény a kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum), ami a Kaukázus vidékén, illetve Közép-Ázsiában őshonos, de a 19. században Európába is bekerült, miután dísznövényként betelepítették az angliai Királyi Botanikus Kertekbe. Magyarországot többé-kevésbé elkerülte, de ma már helyenként itt is előfordul.
A növény rendkívül veszélyes, mivel a bőrrel való legkisebb érintkezésre is kifejti mérgező hatását: fényérzékennyé teszi a bőrt és égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta, amelyek sokszor nehezen gyógyuló hegeket hagynak maguk után, de akár átmeneti vakságot is okozhat, ha a szemünkbe kerül.
Ezenkívül a szakértő arra is figyelmeztet, hogy a kaukázusi medvetalp macskákra és kutyákra is veszélyes.
A 33 éves Egyesült Királyságbeli Kat Parnell nemrég szembesült a növény mérgező hatásával, miután részt vett egy vidéki futóversenyen. A nő először azt feltételezte, hogy a bőrén megjelenő hólyagos kiütések allergiás reakció következményei, de ápolónőként dolgozó nővére megállapította, hogy a kaukázusi medvetalp mérgező hatóanyaga okozta azokat.
A növény egy furokumarin nevű hatóanyagot tartalmaz, ez napfény hatására hólyagosodást okoz (fitofotodermatitisz). Ezek a hólyagok akár hónapokig is megmaradhatnak, sőt, akár ki is újulhatnak hosszabb idő alatt.
Ahhoz, hogy elkerüljük a növénnyel való érintkezést, fontos, hogy felismerjük azt. A kaukázusi medvetalp 2-5 méter magasra is megnőhet, de ritkán akár a 7 méteres magasságot is elérheti, és ezzel Európa legnagyobb lágyszárú növénye.
Leginkább az erdei turbolyára hasonlít – mindkét növény a zellerfélék családjába tartozik, az utóbbi azonban lényegesen alacsonyabbra nő. Ugyanakkor a közönséges medvetalpra (Heracleum sphondylium) is hasonlít, ami kevésbé veszélyes, bár ez is bőrgyulladást okozhat.
A kaukázusi medvetalp levelei 1-2, de akár 3 méter szélesek is lehetnek, és enyhén szőrösek. Szára bordó foltokkal tarkított, szőrös és barázdált, felső részében elágazó. . Késő tavasztól nyár végéig virágzik, a sok kicsi, fehér virág csomókban helyezkedik el az ernyős virágzaton.