Bármennyire is próbáljuk kerülni a témát, egy szeretett személy elvesztése része az életünknek, és meg kell birkóznunk ezzel az érzéssel, akármennyire fájdalmas is. A gyász egy rendkívül nehéz és szívszaggató folyamat, a szomorúság pedig, amely valakinek a halálát kíséri, valós és nyomasztó lehet, körülményektől függetlenül. Vannak azonban módszerek, melyek segítenek a felszínen maradni – olyan kapaszkodók, melyekre az embernek szüksége van egy lelki válságban.
Bár a legtöbb embernek a gyász kapcsán egy szerettünk elvesztése jut eszébe, a gyász sokféle formában és szinten élhető meg, állítják a pszichológusok. Gyászolhatjuk például a régi életünket, a tönkrement házasságunkat, magát a válást, a munkahelyünk elvesztését, egy házikedvencünk elvesztését. Az, hogy valami – személy, tárgy, esemény, kapcsolat, élőlény –, ami volt, de már nincs többé, mindig érzékenyen érint minket.
Talán már hallottál a gyász öt szakaszáról, amelyet Elisabeth Kübler-Ross svájci-amerikai pszichiáter dolgozott ki. Ő a gyászt egy körforgásként írta le, amely magában foglalja a tagadást, a dühöt, az alkudozást, a depressziót, és végül az elfogadást – ezt az ötlépcsős elméletet számos, a gyászra szakosodott mentálhigiénés szakember használta kiindulópontként.
Bár egyesek elavultnak tartják, még mindig valós tény, hogy a legtöbb ember gyász közben különböző érzelmi szakaszokon megy keresztül. De az is igaz, hogy a szakaszok száma, sorrendje, időtartama és intenzitása egyénenként eltérő lehet.
A veszteség érzésétől azonban senki nem szabadul, az élet rendjét megkerülni emberileg képtelenség. Annyit viszont tehetünk, hogy a nehéz pillanatokban olyan szaktanácsokba kapaszkodunk, melyek segítenek kimászni a gödörből és feldolgozni a veszteséget.
1. Engedd meg magadnak, hogy érezz
Nem kell rejtegetned az érzelmeidet, inkább kérdezd meg magadtól: „mit érzek most?”, és légy magadhoz őszinte. Vállald és éld meg az érzéseidet.
2. Határozd meg az érzelmek forrását és a kiváltó okokat
Gondold végig, mi váltja ki az érzelmeket – melyek azok a dolgok, amik a szerettedre emlékeztetnek? Ennek egyik módja, hogy naplót vezetsz, de ne merülj el a szomorú gondolatokban, hanem inkább a boldog emlékeket jegyezd le, és térj vissza hozzájuk, amikor rosszkedvűnek érzed magad.
3. Keress támogatást
A nehéz időkben fontos, hogy keresd és fogadd el a szeretteid támogatását. Beszélj a barátaiddal vagy családtagjaiddal, és oszd meg velük érzéseidet, gondolataidat. Ha úgy érzed, szakmai segítségre van szükséged, ne habozz felkeresni egy terapeutát.
4. Vigyázz magadra
Bár a gyász idején hajlamos az ember mindentől és mindenkitől elzárkózni, azért fontos, hogy ne feledkezz meg az alapvető szükségleteidről: pihenj eleget, étkezz rendesen és mozogj rendszeresen. Adj időt magadnak a szenvedésre, de emlékeztetned kell magad arra is, hogy az élet megy tovább, ezért talpra kell állnod, és fel kell épülnöd.
5. Találj módot arra, hogyan tiszteleghetsz a szeretted emléke előtt
Akár egy fát ültetsz az emlékére, akár adománygyűjtő kampányt szervezel egy olyan ügy érdekében, amely fontos volt számára, vagy viselsz valamit, ami az övé volt, sokféleképpen tiszteleghetünk azok emléke előtt, akik elhagytak minket.
6. Egyszerre csak egy lépést tegyünk
Fontos, hogy ne feledjük, a gyógyulási folyamat nem megy egyik napról a másikra. Egyszerre csak egy lépést tegyünk, és ne erőltessük, hogy túl hamar készen álljunk. Mindenkinek megvan a maga gyógyulási ritmusa, és a szeretteink támogatása átsegít bennünket ezen a nehéz időszakon.
7. Ne felejts el lélegezni
Néha egy olyan egyszerű dolog, mint a légzés, segíthet abban, hogy újra talpra állj, és nagyobb biztonságban érezd magadat. Így könnyebben átvészelheted a nehéz helyzeteket.
Bármilyen technikát is választasz, nem lesz könnyű megbirkóznod ezekkel a pillanatokkal. De sose feledd, ez nem egy lineáris folyamat, hanem mindenféle érzéseket fogsz megtapasztalni, amelyek hullámokban érkeznek majd. Át fogsz menni szomorúságon, gyászon, lázadáson, nosztalgián, örömön, megbékélésen – és ez így van rendjén.
Ezt pedig Therese Rando, klinikai pszichológus is megerősíti:
1. Ismerd el a veszteséget.
2. Reagálj a szétválásra.
3. Emlékezz vissza szeretettel az elvesztett személyre és a kapcsolatra, amiben voltatok.
4. Engedd el a régi kötődést.
5. Alkalmazkodj az új helyzethez.
. Táplálj érzéseket egy másik személy vagy tevékenység iránt.
Ha úgy érzed, hogy neked ez nem fog menni egyedül, kérhetsz szakértői segítséget, aki eligazít a gyógyulási folyamat során.