A szem az agy után a test legösszetettebb szerve, és az egyik legfontosabb érzékszervünk – a tanulás mintegy 80%-a a látáson keresztül történik. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy odafigyeljünk az egészségre.
Dr. Amanda Redfern szemészorvos szerint az egyik legrosszabb dolog, amit csak tehetünk, ha kontaktlencsével alszunk, akár csak rövid ideig is, és „orosz ruletthez” hasonlította ezt a szokást, mivel potenciálisan szaruhártya fekélyhez vezethet.
A szaruhártya a szem külső rétege, egy védő szövetréteg. A szaruhártyát a könny védi a baktériumok, gombák és vírusok ellen, a szaruhártya fekély pedig egy seb, amely a szaruhártyán képződik. Ezt általában egy fertőzés okozza.
Bár ez nem történik meg minden esetben, ha bennfelejtjük a kontaktlencsét, ha mégis megtörténik, annak súlyos következményei lehetnek, ezért nem érdemes kockáztatni.
„Olyan súlyos lehet, hogy valóban szörnyű esetekben akár a szemgolyónkat is elveszíthetjük” – figyelmeztet a szakértő. Kevésbé súlyos esetekben pedig Redfern szerint a szaruhártyán heg maradhat, ami szintén befolyásolhatja a látást.
Arra is figyelmeztetett, hogy semmilyen olyan tevékenységet ne végezzünk kontaktlencsével, amely a lencsék sérülését vagy szennyeződését okozhatja, beleértve az úszást, akár medencében, akár egy tóban, de zuhanyzás közben is el kell távolítani a kontaktlencséket.
„A kontaktlencsékkel az a probléma, hogy a lencse és a szaruhártya közé bekerülnek a baktériumok, mintegy szendvicsszerűen, fertőzést okozhatnak, és ebből számos szövődmény következhet” – magyarázza a szemorvos.
Azt is hozzátette, hogy általánosságban elmondható, hogy semmilyen nem steril dologgal való érintkezésnek nem ajánlott kitenni a szemünket. Ez magában foglalja a csapvíz használatát is a lencsék öblítéséhez vagy tárolásához.
Redfern szerint, ha például egy utazás alkalmával elfelejtünk kontaktlencse folyadékot pakolni, a legjobb, ha nem viseljük a kontaktlencséket, mert szerinte a kontaktlencsékkel aludni épp olyan rossz megoldás, mintha egy pohár csapvízbe tennénk azokat éjszakára.
Ezenkívül a szemorvos arra is figyelmeztetett, hogy mindig viseljünk védőszemüveget, ha olyan fizikai munkát végzünk, ami veszélyeztetheti a szemünk egészségét, és ha valami véletlenül mégis belemenne a szemünkbe, semmiképpen se próbáljuk meg mi magunk eltávolítani azt, hanem azonnal forduljunk orvoshoz.
Emellett a szakértő azt a mítoszt is megcáfolta, miszerint a rossz fényviszonyok melletti olvasás tönkreteheti a látásunkat.