KezdőlapÉletmódEgészség„Orvos vagyok, és 720 tojást ettem egy hónap alatt - ami ezután...

„Orvos vagyok, és 720 tojást ettem egy hónap alatt – ami ezután történt, minden tudásommal ellentétes volt”

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A tojás az egyik legmegosztóbb élelmiszer. Míg sokan igazi szuperélelmiszernek tartják, mások a sárgájában lévő koleszterin miatt „tiltólistára” helyezik. A koleszterin hosszabb távon növeli az érszűkület, a szívkoszorúér-betegség, az infarktus és a stroke kockázatát.

A koleszterinszinttel szoros összefüggésben van az erek falán lerakódó meszes plakk, azaz az érelmeszesedés, amely pedig a szívbetegségek leggyakoribb oka. Az utóbbi évek kutatásai azonban kimutatták, hogy a tojásfogyasztásnak valójában kevés közvetlen hatása van a felhalmozódó plakk mennyiségére.

Nick Norwitz, a Harvard Egyetem doktorandusza elhatározta, hogy aláveti magát egy kísérletnek, és egy hónap alatt 720 tojást evett meg (naponta 24 darabot), hogy megvizsgálja, milyen hatása lesz ennek a koleszterinszintjére.

Meglepő módon azt tapasztalta, hogy az LDL-koleszterin szintje (amit rossz koleszterinnek is szokás nevezni) nemhogy nem növekedett meg, hanem 18%-kal csökkent.

Norwitz egy YouTube-videóban osztotta meg a tapasztalatait, és elmondta, hogy célja annak bemutatása volt, hogy a tojásfogyasztás nem okozza a koleszterinszint megugrását.

„Feltételeztem, hogy ha egy hónap alatt megeszem 720 tojást, ami önmagában 133 200 mg koleszterint jelent, az nem növelné a koleszterinszintemet. Pontosabban nem növelné az LDL-koleszterin szintemet” – magyarázta a videóban.



„És valóban nem növelte meg, a legkevésbé sem. Annak ellenére, hogy a koleszterin bevitelem több mint ötszörösére nőtt, az LDL-koleszterin szintem valójában csökkent” – számolt be a tapasztalatairól.

Egy tojás körülbelül 186 milligramm koleszterint tartalmaz. A magas koleszterintartalmú egyéb élelmiszerek közé tartoznak ezenkívül a vörös húsok és a kagylófélék.

Arról, hogy miért nem emeli meg a tojásfogyasztás a koleszterin szintet, a szakértők a következőket feltételezik: A bélben a koleszterin a bélsejtek receptoraihoz kötődik, és előidézi egy hormon felszabadulását, ami a véráramban a májba jut, ott pedig a GPR146 nevű receptorhoz kötődik, amely jelzi a májnak, hogy kevesebb LDL-koleszterint termeljen, ezzel egyensúlyban tartva annak szintjét a szervezetben.

Kísérlete első két hete után Dr. Norwitz úgy döntött, hogy elkezd napi 60 gramm szénhidrátot is fogyasztani a tojások mellett. Ehhez olyan gyümölcsökre összpontosított, mint a banán, az áfonya és a fagyasztott cseresznye, amit makadámia dióból készült krémmel fogyasztott.

Elmagyarázta, hogy a több szénhidrát fogyasztása hogyan segíthet a szervezet koleszterinszintjének további csökkentésében. Az alacsony szénhidráttartalmú étrenden élőknél az LDL-szint hajlamos megugrani a szervezetben, mert az a szénhidrátok helyett zsírt kezd el égetni energiaként. Ha azonban valaki több szénhidrátot fogyaszt, akkor éppen fordítva történik – az LDL-szint csökken a szervezetben, mert az illető több energiát kap a szénhidrátokból.

Norwitz videójához több hozzászólás is érkezett, és a felhasználók többsége egyetértett a kísérlet eredményeivel.

„Azért néztem meg a videót, mert tudtam, hogy az LDL szintje nem fog emelkedni, és szeretném megosztani ezt a videót a családom néhány tagjával, akik kiborulnak attól, mennyi tojást és húst eszem!” – írta egy kommentelő, egy másik pedig megjegyezte: „67 év alatt szinte minden nap ettem tojást, és soha nem mondtam le róla. Nagyon egészséges vagyok, nem járok orvoshoz, nem szedek gyógyszereket.”

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet