Nichole Andrews washingtoni onkológiai dietetikus egy TikTok videóban megosztotta azt a 7 ételt és italt, amely szerinte növelheti a rák kialakulásának vagy visszatérésének kockázatát – írja a New York Post.
Andrews az alkohol, a feldolgozott húsok, a szénsavas üdítők, a vörös húsok, a cukros kávéitalok, a finomított gabonafélék és a növényi alapú tejek kerülését javasolja.
Alkohol
A szakértők szerint az alkohol növeli a száj- és torok, a gége, a nyelőcső, a vastag- és végbél, valamint a máj és a mellrák kockázatát. Az alkohol azért emeli a rák kockázatát, mert a szervezet egy acetaldehid nevű vegyi anyaggá bontja le azt, amely károsíthatja a DNS-t. Minél több alkoholt fogyasztunk, annál nagyobb a kockázat. Andrews szerint pedig a legjobb, ha teljesen lemondunk az alkoholról.
Feldolgozott hústermékek
Andrews szerint a feldolgozott húsok bármilyen mértékű fogyasztása növeli a vastagbélrák kockázatát. A szakértő kifejezetten kerüli a különböző felvágottak illetve a hot dog fogyasztását.
Az Egészségügyi Világszervezet még 2015-ben rákkeltőnek minősítette a feldolgozott húsokat, megjegyezve, hogy a vizsgálatokból elegendő bizonyíték van arra, hogy a feldolgozott húsok fogyasztása vastagbélrákot okoz.
Egy nemrégiben végzett kutatás pedig arról számolt be, hogy azoknál az embereknél, akik 10%-kal több ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztanak, 23%-kal magasabb a fejben és a nyakban kialakuló daganatos betegségek kockázata. A szakértők szerint a megnövekedett kockázatot a húsban található nitrátok okozhatják, amelyek a szervezetben lévő vegyületekkel kombinálódva károsítják a sejteket.
Szénsavas üdítőitalok
Andrews tartózkodik a szénsavas üdítőktől, és ha étteremben vacsorázik, vizet, vagy cukor nélküli jeges teát rendel az étel mellé, mivel az üdítők rengeteg plusz kalóriát tartalmaznak. „A felesleges testzsírszövet növeli 13 különböző rákos megbetegedés kockázatát” – mondja a dietetikus.
A kutatók szerint azoknál az idősebb nőknél, akik naponta csak egy cukorral édesített italt isznak, jelentősen nagyobb a kockázata a májrák kialakulásának és a krónikus májbetegségnek.
De az úgynevezett diétás változatok sem jelentenek kivételt, ezek ugyanis olyan mesterséges édesítőszereket tartalmaznak, amelyeknek egy része bizonyítottan egészségügyi kockázatot jelent. Az aszpartámot például az Egészségügyi Világszervezet rákkutatási részlege tavaly a valószínűleg rákkeltő anyagok közé sorolta, az aceszulfám-K-t pedig a koszorúér-betegség nagyobb kockázatával hozta összefüggésbe egy 2022-es francia tanulmány. A cukros vagy mesterségesen édesített italok fogyasztása emellett szintén bizonyítottan növeli a szívbetegségek kockázatát.
Vörös húsok
Andrews megjegyzi, hogy a vörös hús mértékkel való fogyasztása még nem jelent egészségügyi kockázatot, de heti körülbelül fél kiló vörös hús már összefüggésbe hozható a vastagbélrák megnövekedett kockázatával.
Bár tápanyagokban gazdag, a vörös hús úgynevezett hem makromolekulát tartalmaz, ami elősegítheti a potenciálisan rákkeltő vegyi anyagok termelődését.
Cukros kávéitalok
A kávé számtalan egészségügyi előnnyel jár – napi három-négy csésze kávé fogyasztása bizonyítottan csökkenti a májrák és más, alkohollal összefüggő májbetegségek kockázatát. Egy nemrégiben készült tanulmány azt is megállapította, hogy a mérsékelt kávéfogyasztás csökkentheti a cukorbetegség, a stroke és a szívbetegségek kockázatát.
Ezek az előnyök azonban csak akkor érvényesülnek, amennyiben nem édesített kávéitalokat fogyasztunk, például különböző szirupokkal ízesített jeges kávékat. Bár nyáron ezek a jeges italok különösen csábítóak lehetnek, érdemes ezekből kisebb adagokat fogyasztani, vagy amennyiben lehet, édesítés nélkül kérni azokat, mivel sok plusz kalóriát, és főleg cukrot viszünk be a szervezetünkbe általuk.
Finomított gabonafélék
Andrews a teljes kiőrlésű gabonafélék híve, mivel ezek segítenek csökkenteni a vastagbél- és mellrák kockázatát, és több rostot és tápanyagot is biztosítanak, mert kevésbé feldolgozottak.
Bár a fehér kenyér és más finomított gabonafélék nincsenek kifejezetten összefüggésben a rák kockázatának növekedésével, a rostok hiánya miatt összességében nem jelentenek jó választást tápanyagérték szempontjából.
Növényi tejek
Andrews elmondta, hogy az alternatív tejek népszerűsége ellenére ő mindig a tápanyagokban gazdag, teljes zsírtartalmú tejtermékeket választja, mivel a növényi tejekben kevés a fehérje. Azt is elmondta, hogy a tehéntejben lévő kalcium csökkenti a vastagbélrák kockázatát.
Ezt más szakértők is alátámasztják, és arra figyelmeztetnek, hogy a növényi alapanyagokból készült alternatívák tápanyag szempontból nem mindig egyenértékűek az állati eredetű termékekkel.
A tudósok szerint a tejtermékekben, például a tejben, sajtban, vajban és joghurtban található specifikus transz-zsírsavak (trans-vaccenic acid, TVA) a jelek szerint aktiválják a T-limfocitákat vagy T-sejteket a szervezetben, amelyek segítenek az immunrendszernek a kórokozók és a daganatok elleni küzdelemben, és védelmet nyújtanak a betegségekkel szemben.