KezdőlapÉletmódEgészségVigyázzunk a gyógyszerfüggőséggel - a következmények katasztrofálisak lehetnek, különösen az időseknél!

Vigyázzunk a gyógyszerfüggőséggel – a következmények katasztrofálisak lehetnek, különösen az időseknél!

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

A megnövekedett gyógyszerhasználat komoly problémává vált, és a hatásai általában negatívak.

Ez különösen igaz az idős emberekre, akik legalább három-négy tablettát szednek naponta. A különböző belső szervek betegségei miatt a gyógyszerek lassabban ürülnek ki a szervezetből, és az idősebb embereknél 4-6-szor nagyobb a nemkívánatos mellékhatások kockázata. A vesék lassabban működnek idős korban, ezért nem tudnak minden aktív hatóanyagot kiüríteni, ez pedig mérgezéshez vezethet.

A gyógyszerfüggőség kialakulásának veszélye is nagyobb az időseknél. Ez vonatkozik az influenza kezelésére használt gyógyszerekre, például aszpirinre és köhögési szirupokra is.

Azok a hatóanyagok, amelyek függőséget válthatnak ki: kodein, koffein, kokain, kinin, morfium. Ezek az alkaloidok főként az idegsejtekre hatnak, ezért váltanak ki függőséget.

Számos szervi rendellenesség és elégtelenség a gyógyszerek nem megfelelő használatának következménye, amelyek így már nem azt a szerepet töltik be, amelyre eredetileg szolgáltak.

Íme néhány tanács, amely a segítségünkre lehet a biztonságos és hatásos gyógyszeres kezelésben:

1. Soha ne kezdjünk el új gyógyszert szedni, anélkül, hogy előzetesen konzultáltunk volna egy orvossal.

2. Az adagokat az egyes életkorok fiziológiai változásaihoz kell igazítani. Ha bármilyen probléma vagy kellemetlenség lép fel egy új gyógyszer szedése közben, a magyarázat egyszerű: túl erős az adag.

3. Amikor konzultációra megyünk, össze kell állítanunk egy listát valamennyi gyógyszerről, amit pillanatnyilag szedünk. Kérdezzük meg az orvost, hogy ezek a gyógyszerek kompatibilisek-e azokkal a készítményekkel, amelyeket most készül felírni.

4. Minden gyógyszernek vannak mellékhatásai. Kérjük meg az orvost, hogy írja le ezeket minél pontosabban. Azt is kérdezzük meg, hogy csökkenthetjük ezeket a mellékhatásokat – táplálkozással, pihenéssel, hidratálással, vagy bármilyen más módon.

5. Az alkohol fokozza a fájdalomcsillapítók, nyugtatók hatását, és emiatt veszélyes mellékhatások jelentkezhetnek. A dohányzás negyedére csökkenti ezen gyógyszerek hatását.

6. Mindig vegyük figyelembe a gyógyszer használati utasításán feltüntetett ellenjavallatokat, és ha nem értünk bizonyos technikai kifejezéseket, kérjük meg az orvost vagy a gyógyszerészt, hogy magyarázza meg azokat.

7. Kérdezzük meg az orvost, milyen alternatív terápiát, vagy hagyományos gyógymódot tudna javasolni.

8. Állapítsuk meg az orvossal közösen, hogy mennyi ideig tart majd a gyógyszeres kezelés, milyen gyakorisággal és mikor kell bevennünk az egyes tablettákat. Ha időközben jobban érezzük magunkat, ne szakítsuk meg a kezelést, hanem kövessük továbbra is a megállapított tervet.

9. A fájdalomcsillapítókat, nyugtatószereket és hashajtókat ne szedjük néhány napnál tovább (maximum egy hét), különben fennállhat a függőség veszélye. Ha a fájdalom nem szűnik meg ennyi idő alatt, akkor meg kell keresnünk annak forrását, ne fedjük el a tüneteket továbbii gyógyszerezéssel.

10. Időnként a fájdalom, például fejfájás, hasi vagy ízületi fájdalom a test reakciója a pillanatnyi túlterheltségre és gyógyszerek segítése nélkül is elmúlik. Fejfájás esetén például sétálhatunk egyet a friss levegőn. Izomfájdalom esetén pedig vehetünk egy forró fürdőt.

11. Az időseknek felírt gyógyszerek nagy része nyugtató és antidepresszáns. Ezek a gyógyszerek nem jelentenek hosszú távú megoldást. Az új és jól szervezett tevékenységek sokkal jobb megoldást kínálhatnak.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet