Aligha van annál rosszabb, mint egy hosszú repülőút után arra ébredni, hogy indulás előtt elfelejtetted feltölteni a telefonodat. Egyes szakértők szerint azonban meglehetősen veszélyes lehet a repülőtéren feltölteni a telefont. Gondold meg, inkább otthon indulás előtt végezd el ezt a műveletet.
A szakértők szerint három veszélyforrást rejt magában az, ha a repülőtéren töltjük fel a mobiltelefonunkat.
Kiberbiztonság
Az adapter gyártó Jae Ro szerint – aki jelenleg a SIGNAL + FIRM technológiának dolgozik – a kiberbűnözők gyakran nyilvános USB-portokat vesznek célba, hogy hozzáférjenek a felhasználó fontos kiskereskedelmi termékeihez.
A The Heraldnak nyilatkozva azt állította, hogy óriási mértékben megugrott az ilyen helyeken a kibertámadás, túlnyomórészt a banki adatokat és bizalmas információkat figyelik. Valójában azt mondja, hogy a nyilvános USB-port használata bármilyen nyilvános helyen kockázatot jelent – beleértve a könyvtárakat, kávézókat és a vonatokat is.
“A nyilvános USB-portok használata jó megoldásnak tűnhet, ha kezd lemerülni az akkumulátor, és hosszú út áll előttünk, de számolnunk kell a biztonsági kockázatokkal” – magyarázta.
Káros fájlok feltöltése
A rosszindulatú programok azt használják ki, hogy a telefonok USB-kapcsolatot használnak mind a töltéshez, mind az adatátvitelhez, és ezzel töltenek fel rosszindulatú fájlokat a készülékre. Ez azt jelenti, hogy a bűnözők hozzáfér(het)nek a legféltettebb tartalmakhoz, adatokhoz is.
Ezek a nyilvános portok – ha manipulálják őket – hosszú távon a telefon “fertőzéséhez” vezethetnek. Ennek következtében: “A telefon nem csak a repülőtéren válik sebezhetővé” – magyarázta Jay.
Adatexpozíció
Természetesen nem minden nyilvános USB-portot manipuláltak, de egy repülőtéren nagy az esélye annak, hogy egy megtörténjen.
Előfordulhat, hogy amikor a telefont egy ismeretlen eszközhöz csatlakoztatva töltjük, a készülék arra kér, hogy erősítsük meg, hogy valóban mi vagyunk-e a felhasználók.
“Míg a telefon arra kéri a felhasználót, hogy válasszon a “Csak töltés” és a “Fájlok átvitele” módok között, ezt a védelmet gyakran megkerülik a töltőállomások” – magyarázza Jae.
Emiatt azt mondja, hogy az adatok lehallgatása és esetleges kiaknázása is olyan kockázatot jelent, amelyre mindenképp fel kell hívni az utazók figyelmét.
Ezeket az ellopott adatokat a későbbiekben felhasználhatják személyazonosság-lopásra, vagy a hackerek tovább értékesítik őket.
Hogyan őrizzük meg biztonságunkat?
Jae azt tanácsolja, hogy fektessünk be egy hordozható töltőállomásba, hogy ne kelljen a repülőtéri dugaszt használni.
Ha nyilvános helyen feltétlenül konnektorról kell töltenünk a telefont, a csatlakoztatás előtt feltétlenül kapcsoljuk ki az adatátvitelt a telefonon.
Befektethetünk egy “adatblokkoló” kábelbe is, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy telefonunk csak töltődik, és nem továbbít fájlokat.