Nincs még „okos autód”, de van telefonod? Akkor mondunk egy meglepőt: igenis van okos autód! A mobilod ugyanis egy csomó olyan funkciót kínál, amely biztonságosabbá, élvezetesebbé teszi a vezetést és az utazást: csak pattintsd be egy műszerfalra erősíthető tartóba, és máris az autó központi egységévé válik!
Hogyan csatlakoztathatod a mobilodat az autódhoz?
Néhány példa arra, milyen lehetőségeid vannak arra, hogy a telefont ne csak a zsebedben pihentesd vezetés és utazás közben, hanem az autó része legyen belőle:
- Audiókábellel csatlakoztathatod az autórádióhoz, amennyiben annak van bemeneti jack csatlakozója
- USB-kábellel csatlakoztathatod az autó fedélzeti rendszeréhez, ha azon van erre lehetőség
- Bluetooth segítségével vezeték nélkül csatlakoztathatod az autó fedélzeti rendszeréhez, ha azon van erre lehetőség
Tapogatás nélkül, biztonságosan
Az autós mobilhasználat egyik legnagyobb előnye az, hogy ilyenkor hangvezérléssel irányíthatjuk a legfontosabb funkciókat a navigációtól a hívásokon át az üzenetek elküldéséig, ezáltal megfelelünk a KRESZ szigorú szabályainak és biztonságosan vezethetünk anélkül, hogy a figyelmünket bármi elvonná az útról. Már a mobil hangszórója is elég hangos tud lenni ahhoz, hogy a digitális asszisztensek (Siri, Google Asszisztens, Bixby, Celia) tájékoztassanak mindenről, de ha a telefont a kocsi belső hangszóróival is össze tudjuk kötni, bármit érthetően hallunk majd a bejövő hívásoktól a navigáció értesítéséig.
Szórakozás és biztonság
Az autó belső rendszerével összekapcsolt telefon olyan funkciókat is elérhetővé tesz, amelyek esetleg nem megoldhatóak a kocsi saját eszközeivel. Ha például csak CD-s autórádiót szereltek az autóba, a hangszórókkal összekötött telefonon elérhetjük a zenei streaming szolgáltatásokat a Spotifytól a Deezeren át az Apple Musicig, de hallgathatunk online podcastokat, utastársaink YouTube-videókkal vagy streamelt filmekkel, sorozatokkal is múlathatják az utazás óráit.
Ne felejtsük el azt sem, hogy egy biztos helyen rögzített, hangvezérléssel ellátott telefon baleset vagy egyéb vészhelyzet esetén is jó szolgálatot tehet, hiszen akár hangutasítással jelezhetünk a segélyvonalakon, dokumentálhatjuk a káreset körülményeit, vagy kereshetünk szervizt, szállást, orvosi ellátást a környéken.
Autós rendszerek a mobilokon
Az okostelefonos rendszereket ma már kifejezetten fel is készítik arra, hogy képesek legyenek összekapcsolódni az autók fedélzeti számítógépeivel. Az Android Autó 2015-től, az iPhone-okon működő CarPlay egy évvel később vált elérhetővé: segítségükkel a telefon funkcióit integrálhatjuk a saját autónkban működő információs és szórakoztató felületekkel (szakszóval az infotainment rendszerekkel). Ráadásul a legtöbb autós funkciót vezérelhetjük a hangos asszisztensekkel, tehát a Sirivel, Google Assistant vagy egyéb megoldások használatával, és a kompatibilis járműveken akár a fedélzeti kijelzőkön is megjelenik a mobil által küldött információ.
Legyen az autó agya a mobil!
Az egyre modernebb autókban egyre több lehetőség áll rendelkezésre ahhoz, hogy a telefonunkat összekapcsoljuk a jármű rendszerével. Egyes modellekben már akár az autó működésének diagnosztikájában, a használat hatékonyságában, vezetési stílusunk elemzésében is segítséget nyújthat a mobil, de még a legegyszerűbb összekapcsolási módszerekkel is sokkal biztonságosabbá, kényelmesebbé és szórakoztatóbbá tehetjük a vezetést. Ne hagyjuk tehát zsebben a mobilt, hagyjuk, hogy ismerkedjen az autónkkal és együtt segítsenek az úton!