KezdőlapHobbyEzt szórj a rózsákra májusban, hogy megszabadulj a növényeket támadó hernyóktól és...

Ezt szórj a rózsákra májusban, hogy megszabadulj a növényeket támadó hernyóktól és a pókoktól

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Ha szenvedélyes kertészekként rajongunk a rózsákért, akkor mindenképpen szükségünk van bizonyos trükkök elsajátítására, hogy megmentsük gyönyörű virágainkat a hernyóktól és a pókoktól. Az alábbiakban eláruljuk, mit érdemes szórni a rózsákra májusban, hogy megszabaduljunk a növényt megtámadó kártevőktől.

A rózsa általában minden virágkedvelő személy rejtett szenvedélye, melyet hagyományosan a romantikához társítunk, hiszen már a Kr.e. IV. és V. századi esküvőkön a görögök és rómaiak az ebből készült rózsafüzért viselték.

Az évek során sok leleményes kertész gondolkodott azon, hogyan lehet különféle házi praktikákkal gazdaggá és egészségessé tenni a rózsatermést. Néhány trükk segítségével ugyanis távol tarthatjuk gyönyörű virágainktól a kártevőket vagy egyes betegségeket.

Az alábbiakban összegyűjtöttük az egészséges rózsatermesztés „házi gyógymódjait”.

1. A banánhéj magas makrotápanyag-tartalma és kálium koncentrációja miatt kiváló talajadalék, javítja a rózsák virágzó erejét és általános egészségi állapotát. Vannak, akik kiszárítják a héjat és porrá zúzzák. Mások bedobják a fagyasztóba, és ha már jó kupac összegyűlt belőle, a turmixgépben kevés meleg vízzel cseppfolyósítják, majd ezt a banánhéjmasszát a rózsagyökerekre öntik. A banánhéj állítólag elriasztja a levéltetveket is.

2. A mosó víz is segíthet elpusztítani a rovarokat, így a vízzel való takarékoskodás mellett ezzel a gyakorlattal a rózsáink egészségét is javíthatjuk. A szappan nem károsítja a növényeket, ha jól hígítjuk, és nem tartalmaz klóros fehérítőt, ellenben segíthet elpusztítani a puha testű rovarokat, például a levéltetveket, amelyek megbújnak a talajban. Ugyanezt megteszi a tészta vagy zöldség főzéséhez használt víz is, miután kihűtöttük. Ebben a vízben általában marad tápanyag is, ami egyfajta gyenge komposztteát hoz létre.



3. A kávézacc táplálja a rózsa gyökereit, mert gazdag foszforban, káliumban és magnéziumban. Finom textúrája és nagy nedvességfelvevő képessége kiválóan alkalmassá teszi a talaj lazítására is. Vegyük azonban figyelembe, hogy a kávé megemeli a talaj pH-értékét, ezért legyünk óvatosak a túlzott használatával.

4. Szórjunk fahéjat a rózsákra, és megszabadulunk a hernyóktól és a pókoktól. Ezt a természetes gombaölő szert praktikus a virágföldbe szórni a talaj által terjesztett betegségek megelőzésére. A levélbetegségek elkerülése érdekében keverjük el a fahéjat meleg vízben, hagyjuk állni egy éjszakán át, majd szűrjük le és permetezzük a vizet a levelekre.

5. Használjunk szódabikarbónát a levelekre, mely kitűnő gombaölő szerként működik. Hígítsunk fel 1 teáskanál szódabikarbónát 1 liter meleg szappanos vízben, és permetezzük a rózsa leveleire. A szódabikarbóna kezeli és megelőzi az olyan betegségeket, mint a fekete folt, míg a szappan segít megtapadni, és elpusztít számos kártevő rovart.

6. A szalma segít megvédeni a rózsát a téli mínuszoktól. Nagyon sok rózsa igényel téli védelmet, főleg ha oltott. Olcsó és hatékony módja a rózsák védelmének, ha körül vesszük őket valamilyen kosárral vagy dróthálóval, és ezt megtöltjük természetes szigetelőanyaggal, például szalmával.

7. Tegyük a régi harisnyát a rózsákra, hiszen ezek kiválóan alkalmasak arra, hogy a növényi szárakat rögzítsük, anélkül, hogy azok károsodnának.

8. A tojáshéjat összetörve és a növények köré gyűrűbe helyezve gátat képezünk a csigák és más puha testű lények ellen. Egy nagyobb kertben viszont ez sok tojáshéjat és időt vehet igénybe. Ez esetben praktikusabb, ha a tojáshéjat a lehető legfinomabbra őröljük, és a komposzthoz adjuk. Ez rengeteg kalciumot ad hozzá, így a rózsáink egészségesek maradnak.

9. A tej valójában nagyon jól távol tartja a kártevőket és még a fekete foltok ellen is hatásos. Jeff Gillman kertészprofesszor azt javasolja, hogy készítsük el 2 rész víz és 1 rész tej keverékét, és hetente egyszer permetezzük a levelekre, de ne a gyökerekre. Az egyik elmélet szerint a kalcium segít megerősíteni a levelek természetes védekezőképességét a gombák ellen.

10. A sör távol tartja a kártevőket, ezért, ha észrevesszük, hogy a rózsáinkat csigák rágcsálják, tegyünk egy tál sört éjszakára a növény mellé, és hagyjuk belefulladni a kártevőket.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet