A legízletesebb paradicsomot a saját kertünkben tudjuk termeszteni, ezért, ha lehetőségünk van rá, ki ne hagyjuk. A bőséges termésért cserébe azonban egy kis gondoskodást igényel.
Annak érdekében, hogy szépen fejlődjön és teremjen a paradicsom a kálium nélkülözhetetlen tápanyag számára.
Sokkal gyorsabban fog nőni
A kálium hozzájárul a paradicsom fejlődéséhez és éréséhez, segít, hogy nagy, lédús és ízletes legyen a termés.
Serkenti a gyökérnövekedést
A kálium elősegíti az erős és egészséges gyökérrendszer kialakulását. Ez azt jelenti, hogy a paradicsom sokkal hatékonyabban veszi fel a vizet és más tápanyagokat a talajból.
A cukrok szállítása és tárolása
Ez a tápanyag segíti a cukrok szállítását és tárolását a gyümölcsben, ami hozzájárul a paradicsom ízéhez és minőségéhez. Így sokkal édesebb lesz a paradicsom.
A tövek tovább tartanak
A kálium segít a paradicsomnak jobban megbirkózni a száraz, szélsőséges hőmérséklettel vagy betegségek okozta stresszel.
Honnan tudhatjuk, hogy káliumhiánya van a paradicsomnak?
- nem fejlődnek rendesen a virágok és a termés, nem érnek be;
- a levelek széle száraz, felkunkorodik;
- a levelek elszíneződnek;
- nagyon nehezen nőnek a tövek;
- a szárak gyengék és törékenyek;
- lehullnak a virágok.
A banánhéj kiváló káliumforrás és szerves trágyaként is felhasználható. De a zöldség- és gyümölcskomposzt is sok káliumot tartalmaz. Minél vegyesebb a komposzt, annál kiegyensúlyozottabb a tápanyagtartalma.
Készíthetünk infúziót káliumban gazdag gyógynövényekből, például csalánból vagy zsurlóból. Hagyjuk a gyógynövényeket néhány napig a vízben ázni, majd szűrjük le a folyadékot, és használjunk folyékony műtrágyaként.