KezdőlapHobbyHogy maradt „talpon” Tajvan legmagasabb épülete egy 7,4-es erősségű földrengés után is...

Hogy maradt „talpon” Tajvan legmagasabb épülete egy 7,4-es erősségű földrengés után is – A túlélés titka egy 660 tonnás inga

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Tajvan keleti partját szerdán az elmúlt 25 év legnagyobb, 7,4-es erősségű földrengés rázta meg, ami az eddigi információk szerint legalább kilenc halálos áldozatot követelt, épületeket döntött romba, és a szakértők szökőárakra vonatkozó figyelmeztetéseket is kiadtak.

A káosz közepette azonban lenyűgöző felvételek mutatják, hogy a Taipei 101 felhőkarcoló, a sziget legmagasabb épülete és a fejlett építészeti technológia szimbóluma meginog ugyan a természeti erők hatására, de nem omlik össze.

Az innováció, ami megvédi az ikonikus épületet egy 660 tonnás inga

A Taipei 101 egy 101 emeletes épület a tajvani Tajpejben, ami 509,2 méter magasságba emelkedik. Építését 2004-ben fejezték be, és akkoriban ez volt a világ legmagasabb épülete.

A monumentális építmény egy olyan zseniális megoldásnak ad otthont, amely földrengés és szél esetén akár 40%-kal csökkentheti a kilengését. Ennek a megoldásnak a középpontjában egy hatalmas, 660 tonnás gömb áll, amelyet a 92. emeletnél függesztettek fel az épület belsejében.

Ez az ingaként működő szerkezet ellensúlyként szolgál, az épület mozgásával ellentétes irányban leng, és fenntartja a szerkezet általános egyensúlyát. Így a felhőkarcoló még akkor sem omlik össze, ha jelentősen meginog.

A rendszer a passzív rezgéscsillapítás elvén alapul. Külső energiaforrástól függetlenül működik, kizárólag a gravitációt és az épület mozgását felhasználva. Ugyanakkor a masszív gömb alatt elhelyezett hidraulikus dugattyúk elnyelik és hő formájában elvezetik az energiát, így hozzájárulva az épület szerkezeti stabilitásához.

A modern felhőkarcolókat már általában úgy építik, hogy ellenállóak legyenek, különösen az olyan földrengésveszélyes területeken, mint Tajvan. Az anyagok, amelyekből készülnek, bizonyos rugalmasságot tesznek lehetővé.

Bár az oldalirányú mozgások jelentősek lehetnek az egész szerkezetben, ezek nem jelentenek veszélyt a szerkezet épségére, az épületben tartózkodóknak azonban kellemetlenséget okozhatnak.

Az 1999-ben elkezdett és 2004-ben befejezett Taipei 101 épületet úgy tervezték, hogy ne csak magasságával és bambuszhajtásra emlékeztető formájával tűnjön ki, hanem ellenállást és biztonságot is nyújtson a természet erőivel szemben. Így nem pusztán turisztikai látványosság, de az építőipari innováció szimbóluma is.

A szerkezeti tervezés holisztikus megközelítése és a fejlett földrengésvédelmi intézkedések bizonyítják, hogy Tajvan valóban világelsőnek számít a szeizmológia és az épületbiztonság terén.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet