Bár a muskátlit gyakran egynyári növénynek tartják, melegebb éghajlaton valójában évelők, és egy kis plusz gondoskodással átteleltethetjük, akár cserépben, akár a kertben tartjuk.
Az egyik legfontosabb dolog, hogy még idejében cselekedjünk. A muskátlik az enyhébb fagyokat ugyan még átvészelik, de a nagyobb fagyok már komoly károkat tehetnek a növényekben. A gyökerek ugyanis nagy százalékban vízből állnak. Amikor ez a víz megfagy és kikristályosodik, akkor megreped a gyökerek fala, és ha a gyökérzet egyszer megsérül, már nem tudjuk megmenteni a növényt.
Ezt szem előtt tartva, a kora ősz a legjobb időpont arra, hogy gondoskodjunk a muskátlik átteleltetéséről. Amikor az esti hőmérséklet 5-10 Celsius-fok köré csökken, ideje cselekedni.
Ha a muskátlik megmentéséről van szó, két módszerrel tarthatjuk életben őket a tél folyamán. A cserepekben és konténerekben tartott növényeket egyszerűen bevihetjük a lakásba, ahol szobanövényként tarthatjuk azokat. De az is lehetőség, hogy csak a gyökereket mentsük meg és teleltessük át.
Bár mindkét módszer egyszerű, a legjobb módszer kiválasztása valójában attól függ, hogy mennyi hely és fény áll rendelkezésünkre a lakásban. Ugyanakkor az is számít, hogy cserépben, vagy virágágyásban tartjuk a növényeket.
A muskátli átteleltetése a lakásban
Ha a muskátlikat kisebb cserepekben, konténerekben vagy függőkosarakban neveled, a legegyszerűbb, ha a lakásban telelteted át a növényeket. Ebben az esetben kulcsfontosságú, hogy biztosítsd a megfelelő körülményeket, hogy elegendő fényt és meleget kapjanak a tél folyamán.
A muskátlik Dél-Afrikában őshonos növények, ezért mindaddig, amíg sok fényt kapnak, és a hőmérséklet körülbelül 20 Celsius-fok körül van, nagyszerűen boldogulnak. Lehetséges ugyan, hogy nem fognak virágozni, de egész télen át egészségesek és erősek maradnak.
Öntözés és gondozás a tél folyamán
Ami a fényviszonyokat illeti, a legjobb, ha a muskátlikat déli fekvésű ablakba helyezzük, így a lehető legtöbb napfényt biztosítva a számukra. Abban az esetben, ha a muskátlik nem kapnak elegendő természetes fényt, a növénynevelő lámpák is sokat segíthetnek. Emellett figyeljünk arra, hogy ne tegyük huzatos helyre, vagy szellőzőnyílások, ventilátorok közelébe, mert ezek gyorsan kiszáríthatják.
Figyelj oda a rendszeres öntözésre is, de ne öntözd túl a növényt, a muskátlik ugyanis sokkal jobban szenvednek a túl sok víztől, mint a túl kevéstől. Átlagos belső páratartalom mellett tíz-tizennégy naponta egy enyhébb öntözés is elegendő.
Ha a cserepes muskátlikat beviszed a lakásba, akár nyugalmi állapotban is hagyhatod őket áttelelni. Ehhez vissza kell metszened a növényeket körülbelül eredeti méretük felére, és egy hűvös, sötét helyen tartanod azokat, akár egy papírzacskóval, vagy zsákvászonnal is letakarhatod.
Egy fűtetlen garázs vagy pince általában nagyszerű lehet erre a célra, mindaddig, amíg a hőmérséklet nem csökken fagypont alá. Havonta egyszer öntözd meg a muskátlikat, és amikor kitavaszodik, egyszerűen vidd ki a növényeket a szabadba, hogy újra erőre kapjanak.
Csupaszgyökeres átteleltetés
A második lehetőség a muskátlik átteleltetésére a csupaszgyökeres módszer. Ez nagyszerű megoldás a virágágyásokban nevelt növények esetében, vagy abban az esetben, ha nincs elég helyünk a lakásban.
Ehhez ki kell ásni a növényeket a földből. Cserepes növények esetében egyszerűen kihúzhatjuk a teljes tövet a talajból, de előbb akár vissza is vághatjuk körülbelül a felére, hogy egyszerűbb dolgunk legyen.
Ezután már csak meg kell őriznünk a csupaszgyökerű növényeket a következő tavaszig, fejjel lefelé fellógatva azokat, de akár papírzacskót vagy egy kartondobozt is húzhatunk rájuk. Tartsuk őket hűvös, sötét helyen, de figyeljünk arra, nehogy megfagyjanak.
Tavasszal, amikor az idő felmelegszik, újra kiültethetjük az így átteleltetett növényeket, amik ezután rövid időn belül újra kihajtanak.
Tavaszi gondozás
Akár csupasz gyökérrel, akár szobanövényként tárolod a muskátlikat télen, egy kis tápszerezés tavasszal segít, hogy gyorsabban erőre kapjanak.
Amikor újra kiviszed a növényeket a szabadba, a jól kiegyensúlyozott, folyékony műtrágya gyorsan felszívódik a gyökerekben, és regenerálja a növényt. A komposzt tea, a vermikomposzt tea vagy a kereskedelmi forgalomban kapható folyékony tápoldatok mind nagyszerű választások lehetnek.
A műtrágya granulátumok szintén hatékonyak lehetnek, de ezek lassabban szívódnak fel, mint a tápoldatok. Ha 6 héten át kéthetente tápoldattal látod el a muskátlikat, hamarosan újra gyönyörködhetsz a virágaikban.