A muskátli a virágágyásokban, konténerekben és függőkosarakban termeszthető egyik legnépszerűbb nyári virág. Sokféle árnyalatban pompázik, éppen ezért bárki számára tökéletes választás lehet kertbe, ház elé, balkonra.
Ha azt szeretnénk, hogy kora őszig szépen virágozzon, akkor fokozottan oda kell figyelnünk rá, és “teljesítenünk” kell az igényeit. A nyár közepén a nagy forróság sokszor károsítja a muskátli virágát, lombját, hamar lesárgul, és elkezd hullani. Mielőtt azon gondolkoznánk, hogy kidobjuk az eddig szépen virágzó muskátlikat, próbáljuk ki az alábbi 3 tippet.
1. Az elhalt részek levágása
Az egyik legfontosabb módja annak, hogy a muskátlik egész nyáron virágozhassanak, a növények rendszeres visszavágása. Így eltávolíthatjuk az elhalt leveleket és virágokat, mert különben a növény ezek “újjáélesztésébe” fekteti minden energiáját.
Amint elkezdenek sárgulni, leszáradni egyes növényi részek, azonnal távolítsuk el őket. Ez lehetővé teszi a muskátli számára, hogy megőrizze az energiáját, és újra virágozni kezdjen. Ne csak a virágot, hanem a szárrészt is vágjuk vissza egészen addig a pontig, ahonnan kiindul a növényből.
Ha a muskátlink elkezd felfelé nőni, elnyúlnak a szárak, akkor metsszük vissza, hogy dúsabb, bokrosabb formás kis növényeink legyenek. Ezt a műveletet nyugodtan megtehetjük nyár derekán is, meghálálja a növényünk a törődést.
2. Megfelelő tápozás
A muskátli számára a műtrágya életmentő lehet, ugyanis, amint eljön a nyár, a földje kifogy a tápanyagokból. A folyamatos virágzás érdekében a muskátlit ajánlott műtrágyázni. Egyszerre kisebb adag műtrágyát adjunk, de rendszeresen, több alkalommal alkalmazzuk.
Az ajánlott adag felét, kéthetente juttassuk a cserepes muskátlik földjére. Mindig olyan műtrágyát válasszunk, amely nagyobb százalékban tartalmaz foszfort és káliumot, mint nitrogént. A túl sok nitrogén arra készteti a növényeket, hogy energiájukat vastag lombozat növesztésére összpontosítsák, nem pedig virágzásra.
3. Megfelelő öntözés
Mind a túlöntözés, mind a kevés öntözés komoly problémát jelenthet a muskátlik számára.
Valójában a konténerekben vagy függőkosarakban termesztett muskátlit hajlamosak vagyunk túlöntözni. Ez részben annak tudható be, hogy a tartályokban nincs megfelelő vízelvezető lyuk, ami a gyökerek rothadását okozza.
A túl sok nedvesség a gyökerek megduzzadását eredményezheti. Ez megakadályozza, hogy a növények felszívják és elosszák a tápanyagokat. Öntözés előtt mindig ellenőrizzük a talajt, de ne csak a felszínt, hanem lentebb is.
Gyakran előfordul, hogy a talaj felső néhány centimétere száraz, miközben a talaj a gyökereknél még mindig eléggé nedves. Ha a muskátli levele elkezd sárgulni, az leginkább annak a jele, hogy túlöntöztük, nem pedig annak, hogy szárad ki.