KezdőlapHobbyHa így öntözöd a muskátlit ősszel gazdagon fog virágozni

Ha így öntözöd a muskátlit ősszel gazdagon fog virágozni

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A muskátli (Pelargonium) közkedvelt növény, ami színes virágaival a kertek, balkonok igazi dísze lehet. Az ősz fontos átmeneti időszak a muskátlik számára, mivel ilyenkor felkészülnek a téli pihenésre. Ezért ekkor különösen fontos, hogy megfelelően gondozzuk ezeket a növényeket, és az öntözés szempontjából is van néhány alapvetően fontos szabály, amit be kell tartanunk.

1. Csökkentsük az öntözés gyakoriságát

Ősszel a hőmérséklet csökkenni kezd, és a nappalok rövidebbek lesznek, ami lelassítja a muskátli növekedését is. Ebben az időszakban fokozatosan csökkenteni kell az öntözés gyakoriságát. Ha eddig 1-2 naponta öntöztünk, most elég 3-4 naponta megtenni ezt, de természetesen az időjárási viszonyokat is figyelembe kell venni.

Fontos, hogy kerüljük a túlöntözést, mivel a muskátli rendkívül érzékeny erre, és a gyökerei könnyen elrohadhatnak, ha a talaj túl sokáig nedvesen marad. Mindig figyeljünk arra, hogy jó vízelvezetésű talajt használjunk, és a cserepek alja lyukas legyen, így a fölösleges víz kifolyhat.

2. Igazítsuk az öntözést a hőmérsékletnek megfelelően

Az öntözés gyakoriságát a kinti hőmérséklet függvényében is változtatnunk kell. A melegebb őszi napokon, amikor a hőmérséklet meghaladja a 15-18 Celsius-fokot, a muskátliknak több vízre van szükségük, a hűvösebb napokon azonban, amikor a hőmérséklet 15 Celsius-fok alá csökken, ritkábban kell öntözni, mert lassabban párolog el a nedvesség a talajból.

A hidegebb napokon, illetve késő este ugyanakkor nem tanácsos öntözni, mivel fennáll a penészesedés, illetve a gyökerek megfagyásának kockázata.

3. Figyeljünk a vízmennyiségre és az öntözés módjára

Ősszel nemcsak ritkábban kell öntöznünk, de a víz mennyiségét is mérsékelnünk kell az egyes öntözések alkalmával, mivel a talaj sokkal lassabban szárad ki, mint nyáron. A legjobb, ha egyenesen a tövénél öntözzük a növényt, így a víz közvetlenül a gyökerekhez jut el. A nedves levelek ugyanis növelik a gombás betegségek kialakulásának kockázatát, amik a nedves, hideg időben nagyobb problémát jelenthetnek.



4. Mindig szobahőmérsékletű vízzel öntözzünk

Az öntözéshez használt víz hőmérséklete szintén fontos szempont. Mindig szobahőmérsékletű vagy enyhén langyos vizet használjunk. A nagyon hideg víz hősokkot okozhat a gyökereknek, ami kihathat a növény általános egészségi állapotára.

Ha csapvizet használunk, az öntözés előtt hagyjuk állni néhány órát, hogy szobahőmérsékletre melegedjen. Ez ugyanakkor segít eltávolítani a klórt és más vegyi anyagokat is, amelyek károsak lehetnek a növényekre.

5. Készítsük fel a növényt a teleltetésre

Az ősz előrehaladtával és a hőmérséklet további csökkenésével a muskátlit fel kell készíteni a télre. Ebben az időszakban az öntözést fokozatosan csökkenteni kell, majd végül teljesen fel kell hagyni vele, vagy ha a növényeket védett helyen (üvegházban, zárt erkélyen) tartjuk, akkor minimálisra kell csökkenteni. A muskátlit még azelőtt be kell vinni a szabadból, mielőtt a hőmérséklet 10 Celsius-fok alá csökkenne.

Az öntözés fokozatos csökkentése, a víz mennyiségének a külső hőmérséklethez való igazítása és a túlöntözés elkerülése a legfontosabb szabályok, amelyeket szem előtt kell tartani a muskátli őszi gondozásában és a télre való felkészítésében.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet