Apró, fehér rovarokat fedeztél fel a leveleken? Lehetséges, hogy molytetvek, más néven liszteskék (Aleyrodidae) támadták meg a növényeidet. Ez a kártevő főleg üvegházakban vagy fóliasátrakban jelenik meg, de a szobanövényeket vagy akár a veteményes növényeit is megtámadhatja.
A levéltetvekhez hasonlóan a liszteskék is hatalmas károkat okoznak, kiszívják a növény nedveit, így hátráltatva azt a fejlődésben, emellett kiválasztanak egy úgynevezett mézharmat nevű, ragacsos anyagot, ami elősegíti a penész megjelenését a leveleken. Ráadásul számtalan betegséget is terjesztenek. Emberre illetve háziállatokra nem veszélyesek, de a növényeinket mindenképpen meg kell óvnunk ezektől a kártevőktől.
Az Aleyrodidae családjába 1200 különböző fajta tartozik, és ezekből Magyarországon 400-at mutattak ki. Kifejlett alakjában egy apró, lepkeszerű rovarról van szó, ami alig 1 mm hosszú és fehér színű. Elsősorban a levelek fonákjára rakja a petéit, de a lárvái és bábjai is károsítanak, melyek szintén a levél fonákján élnek.
A liszteskék életciklusa
A tavasz második felében a kifejlett liszteskék a levelek fonákjára rakják le petéiket. Ezek jellemzően koncentrikus mintázatot formáznak. Egy liszteske 200-400 petét is lerakhat. A peték 5-10 nappal később kikelnek, az apró lárvák még mozgékonyak, mert letelepedési helyet keresnek, a továbbfejlődő lárvastádiumok azonban már helyhez kötöttek, bebábozódnak, és szorosan a levélhez tapadva, egy viaszburok védelmében élnek és táplálkoznak. Egy héttel később a bábból már a kifejlett liszteskék kerülnek elő, amik készen állnak a szaporodásra. A kifejlett egyedek néhány hónapig is elélhetnek.
A liszteskék gyakori élőhelyei
A liszteskék életük nagy részét a gazdanövényeiken vagy azok közelében élik le. Míg a kifejlett egyedek képesek repülni, és így új növényeket megtámadni, a lárvák nem hagyják el táplálékforrásukat. A lárvák képesek áttelelni a levelek fonákján, bár a kemény fagyokat nem viselik el, ezért is fordulnak elő gyakrabban üvegházi kártevőkként. Az üvegházi molytetű vagy házi liszteske (Trialeurodes vaporariorum) külön fajt képez.
A kifejlett egyedek néhány napnál tovább nem tudnak életben maradni, ha nem tudnak növényi nedvekkel táplálkozni.
Mivel táplálkoznak a liszteskék
Mind a kifejlett egyedek, mind a lárvák növényi nedvekkel táplálkoznak. A különböző fajok azonban különböző növényekkel táplálkoznak. Az Aleyrodes proletella például a káposztaféléket támadja meg. De rengeteg különböző növény ki van téve a kártevők különböző fajtáinak: citrusfélék, a legtöbb zöldség és gyümölcs, sőt, néhány dísznövény is.
Organikus védekezés liszteskék ellen
Nehéz megszabadulni ezektől a kártevőktől, de vannak módszerek a probléma leküzdésére. Érdemes először egyszerűbb, organikus módszerekkel próbálkozni, mielőtt vegyszeres növényvédő szereket keresnénk. Megpróbálhatjuk például alaposan lemosni az érintett növényeket vízzel. Az erős vízsugárral lemoshatjuk a lárvákat a levelekről, és mivel azok bebábozódás után már nem mozognak, elpusztulnak.
Ugyanakkor egy kisebb kézi porszívóval is eltávolíthatjuk a tojásokat illetve a lárvákat, vagy akár a kifejlett egyedeket is. Ebben az esetben csak arra kell figyelni, nehogy kárt tegyünk a növény leveleiben is.
A házi készítésű fokhagyma spray is nagyszerű fegyver ezek ellen a kártevők ellen, de ezt erős szaga miatt inkább csak kertben ajánlott használni.
Káliszappan oldattal is próbálkozhatunk, a rovarirtó szappanok ugyanis olyan réteggel vonják be a petéket és bábokat, amik megfojtják azokat, és a kifejlett egyedekkel is végeznek. De a neem olaj is hatékony lehet, ami szintén minden életszakaszban elpusztítja a kártevőket. Ha ezek a természetes módszerek nem válnak be, próbálkozhatunk piretrin alapú rovarölő szerrel.

Környezeti védekezés
Az is jó módszer, ha sárga, ragadós lapokat, színcsapdákat alkalmazunk, ezek segítségével azonnal felismerhetjük, ha liszteskék jelentek meg a növényeken, a sárga szín ugyanis vonzza ezeket a kártevőket – valószínűleg azt feltételezik, hogy egy virággal van dolguk.
Ugyanakkor természetes ellenfeleik is vannak, amiket megpróbálhatunk odavonzani a kertbe: ilyenek például a katicabogarak, a fátyolkák, a fürkészdarazsak illetve a szitakötők.
Megelőző módszerek
A fertőzött növényeket próbáljuk meg néhány hétig elkülöníteni, amennyiben ez lehetséges, így elkerülhetjük a kártevők szaporodását. Ugyanakkor érdemes neem olajjal bevonni a leveleket, ez ugyanis elriasztja a liszteskéket, így nem rakják le a tojásaikat. De az olaj a már lerakott petéket és lárvákat is bevonja és megfojtja.
Próbáld ki a mulcsozást fényvisszaverő anyagokkal, ezek ugyanis összezavarják a molytetveket, és inkább elkerülik az adott növényt.
A ragacsos sárga csapdák ugyan nem mindig a leghatékonyabbak, de legalább felhívják a figyelmet a problémára, ugyanakkor segíthetnek távol tartani a hangyákat, amik felhasználják a molytetvek által termelt mézharmatot, és cserébe megvédik a kártevőket természetes ellenségeiktől.
A mézharmatot egyébként mindig le kell mosni a levelekről, mivel erre fekete korompenész gomba rakódhat le. Ha már megjelent a penész, azt is letörölhetjük egy vizes rongy vagy szivacs segítségével, és utána neem olajjal megakadályozhatjuk a további penészesedést.