KezdőlapÉletmódEgészség9 dolog, amit tudnunk kell testünkről!

9 dolog, amit tudnunk kell testünkről!

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Tudod, hogy a kávé jó hatással van az álmosság ellen, de vajon tudod-e, hogy ilyenkor mi történik a testedben. Tudod-e azt, hogy miért fáj sokkal jobban ha a nagylábujjadat ütöd be, mintha a karodat ütnéd? Mit okoz a zsíros étel a szervezetedben? Most megtudhatod!

1. Mi történik a testedben, ha diétázol? Ne ess túlzásokba, ne tarts drasztikus fogyókurát! Ha hirtelen lecsökkented a kalóriabevételt, az anyagcseréd lelassul. Ezért ha az agyad azt észleli, hogy ételt kap, azt elraktározza és a sovány zsírszöveteket kezdi égetni, az omega3 zsírsavszinted lecsökken és akár depresszióba is eshetsz. Inkább egyél sokszor, de keveset!

2. Mi történik, ha keveset alszol? Ha akár egy nap is fele annyit alszol, mint szoktál, azaz 8 óra helyett csak 4-et, a testedben olyan folyamatok indulnak el, amik igen károsak. Az agyad nehezebben dolgozza fel az információkat és ezért hirtelen sok kalóriát kíván, ami az édességekben van meg a legnagyobb dózisban, azaz hirtelen édesszájúvá válsz. Ha nem pihened ki magad, a tested kevesebb növekedési hormont termel, ami segít a szövetek újraképződésében és hosszabb ideig tartja a szervezetünket fiatalabbnak.

3. Mi történik, ha zsíros ételeket eszel? Ha egy szalonnás sajtburgerrel telített zsírsavak jutnak a szervezetedbe, összeszorulnak a véredényeket, körülbelül 4 órán keresztül. Ilyenkor csökken a vérnyomásod, lassabban áramlik a vér az ereidben és az oxigénellátás is lelassul. Ha 4 óránként zsíros ételeket eszel, a tünetek állandósulnak.

4. Mi történik, ha megiszol egy pohár italt? Egy tanulmány kimutatta, hogy egy pohár bor ellazítja a véredényeidet, ugyanakkor felgyorsítja a vérkeringésedet és több lesz az emésztőenzim a gyomrodban. Persze a reakcióidődet lassítja és a májnak plusz feladatot ad (hogy semlegesítse az alkoholt), így az alapfunkcióit nehezebben végzi. Ráadásul egy másik vizsgálat szerint az alkohol 2-3-szor kockázatosabb a nők szervezetére, mint a férfiakéra. Egyébként jobb, ha napi egy pohár bort iszol, mint hogy ha egész héten semmit, aztán szombat este hét pohárral.

5. Mi történik, ha megcsókolsz valakit? Csók közben csupa jó történik a testünkben, főleg ha olyan valaki csókol meg, akibe szerelmesek vagyunk. Egy kutatás kimutatta, hogy ha a csók előtt a partnerünk kicsit megmasszírozza a vállunkat, csökken bennünk a feszültség, elindul az oxytocintermelés és még a fájdalom észlelése is csökkenhet. Ez persze szex közben még jobban fokozódik.

6. Mi történik, ha túlzásba viszed a koffeint? Pár perccel azután, hogy legurítasz egy kávét, a hatás máris érződik. 250 ml kávé vagy annál több elfogyasztása esetén kortizol és epinefrin hormonok szabadulnak fel a testedben, ami felgyorsítja a szívverést és megemelik a vérnyomást. Mindez éberebbé teszi az agyadat, de ha túlzásba viszed a kávét, komoly következményei lehetnek, akár egy szívinfarktus is.

7. Mi történik, ha kocogni mész? A kardiogyakorlatok, mint a kocogás, a futás, a biciklizés vagy a gyors séta, remek zsírégető programok. A mozgás nemcsak a testedre, hanem a lelkedre is kitűnő hatással van, kitisztítja a fejedet és boldogság hormonokat termel. Mindezek mellett a kocogás erősíti a szívizomrostokat, így csökken a szívinfarktus kockázata és a rák bizonyos fajtáit is képes megelőzni. Az anyagcseréd néhány órán keresztül gyors lesz, így több kalóriát égetsz.

8. Mi történik, ha beütöd a nagylábujjadat? Ez csak egy lábujj, de pokoli kínokat élhetsz át, ha belerúgsz valamibe vagy beütöd valahová. A test ezen részen sokkal több fájdalomreceptor van, mint máshol, így a fájdalomérzés megsokszorozódik. (Még akkor is, ha a nőknek a szülés elviselése miatt alapból magasabb a fájdalomküszöbük.) A legjobb, ha ilyenkor elkezded dörzsölgetni a sérült testrészt, de is sokat segít, ha ordítasz egy nagyot levezetve a feszültséget.

9. Mi történik, ha stresszes vagy? Ha rossz hírt kapsz vagy vészhelyzetbe kerülsz, a hormonok (kortizol és epinefrin) az egekbe szöknek, felgyorsul a légzésed és a szívverésed, az agyad pedig veszélyjelzést kap. Amint elmúlik a veszély, minden visszaáll a normális kerékvágásba. Persze csak ha egyszeri stresszről van szó, de a tartós munkanélküliség vagy például egy válás után a kortizolszint beáll egy magas szintre, a tested, a szíved és az agyad sosem tud teljesen kikapcsolni és pihenni. Ez növeli a kockázatát a szívbetegségeknek, deprimálja az immunrendszeredet, fejfájást okoz, sőt az egész testedben fájdalmat észlelhetsz, ráadásul a kilók is felkúsznak rád – főleg a hasad kezd el kerekedni, ha folyamatosan stresszes vagy. Először is próbáld megszüntetni az okot, és mozogj minél többet, az segít a tünetek enyhítésében.

Bévé

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet