KezdőlapÉletmódEgészségHogyan segíthetsz, ha depresszióval küzd valaki a közvetlen környezetedben?

Hogyan segíthetsz, ha depresszióval küzd valaki a közvetlen környezetedben?

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Ha párunk, vagy valamelyik közvetlen hozzátartozónk depressziós, igencsak nehéz helyzetben vagyunk. A betegséget nem csak az azzal küzdőnek nehéz elviselni, hanem a körülötte levők is meg kell tanulják kezelni a helyzetet.

Fotó: ViktorHanacek.cz/picjumbo.com
Fotó: ViktorHanacek.cz/picjumbo.com

Ilyenkor általában úgy teszünk, mintha mi sem történne, kicsit szomorú, de küzdjön meg ő maga a problémával, inkább nem zavarjuk. Pedig sokszor nagy segítség lehet az is, ha a depressziós személy érzi, hogy van, aki meghallgassa, van akivel megossza érzéseit.

Nézzük, mit tehetünk egy depressziós személy javulása érdekében.

1. Legyünk nyitottak, beszélgessünk!

Ha elzárkózunk a probléma elől, úgy teszünk, mintha minden rendben lenne, a depresszióval küzdő egyedül marad a gondjaival, és ettől még inkább úgy fogja érezni, hogy ő beteg. Beszélgessünk, adjunk teret, hogy elmondja érzéseit, annyiszor, ahányszor szükségét érzi.

2. Bókoljunk!

Nem az a megoldás, hogy azt mondjuk a depressziósnak, hogy “szép vagy”, hiszen ezzel még ronthatunk is a helyzeten. Dicsérjük meg azt, amit éppen tett, pl., hogy milyen finom ebédet főzött.

3. Kísérjük el!

lehetséges, hogy van egy-két dolog, amit nagyon szeretne egy depressziós, de nem meri megcsinálni, és nem mer megkérni, hogy vele menj. Kérd meg te, hogy menjen el veled a boltba. Ezzel már rögtön fontosnak, és bátrabbnak fogja érezni magát, és egy idő után tudni fogja, hogy ő is képes bármire.

4. Érdeklődjünk hogylétük felől

Még, ha tudjuk, hogy nem kapunk pozitív választ rá akkor is. Érezze a depressziós ember, hogy valakinek fontos az, hogy ő, hogyan érzi magát.

5. Értékeljük az érzelmeket

A depressziós állapotban elmúlnak az érzések, az illető egy minden mindegy helyzetbe kerül. Értékeljük, hogy akár pozitív, akár negatív érzést nyilvánít ki, öleljük meg, mosolyogjunk, dicsérjük meg az illetőt.

6. Adjunk teret!

Legyünk figyelmesek, hiszen van, amikor társaságra van szüksége, de az is előfordulhat, hogy inkább egyedül maradna egy keveset. Legyünk mindig kéznél, és figyeljünk.

7. Próbáljuk több oldalról megközelíteni

Egy depressziós egyénnel nagyon nehéz a komunikáció, ritkán enged magához közel, nem nagyon beszél érzéseiről. Legyünk türelmesek, és próbáljunk meg többször kapcsolatba kerülni vele. Ha megtaláltuk vele a közös hangot, az már egy fél siker.

8. Hallgassuk meg

Néha az is elegendő, ha megértően és türelmesen meghallgatjuk.

9. Csalogassuk ki a természetbe

Sétáljunk vele a parkban, hogy szabadulni tudjon a nyomasztó állapottól. Így elterelődik a gondolata, megkönnyebbül. Kezdetben persze elutasító lesz, de legyünk kitartóak.

10. Az apró dolgok is számítanak

Ha a depressziós ember bármilyen igényét mutatja a cselekvésnek, például főz, vagy elmondja, hogy szeretne egyet sétálni, az már egy nagy lépés. Ilyenkor jó megdicsérni, hogy újra erőre kapjon.

11. Az ölelés fontossága

Mivel boldogsághormont szabadít fel, ez az egyik legnagyobb dolog, amit megtehetünk egy depressziósért. Öleljük meg naponta, őszintén és szeretettel.

12. Nem szabad hibáztatni

A depressziós állapot egy betegség, fogjuk fel hogy nagyon nehéz csatát vívnak, hogy legyőzzék saját elméjüket. Ha hibáztatunk, csak rontani fogunk az állapoton. Tudassuk velük, hogy bármi történik is, mi mindig ott vagyunk.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet