Az ünnepi időszakban egyre több téli finomság kerül az asztalra, de főként a hagyományos népi életeké a főszerep. Míg néhányat könnyű elkészíteni, addig mások több időt és nagyobb odafigyelést igényelnek. Megéri viszont foglalkozni vele, mert a végeredmény nemcsak az ünnepeket teszi gazdagabbá, hanem a család örömét is fokozza! Íme a májashurka, ahogyan azt Erdélyben készíteni szokták!
Ha visszaemlékszünk gyermekkorunk karácsonyaira, a tél nélkülözhetetlen eleme volt a disznóvágás, egy igazi néphagyomány, amelyre sokszor az egész környék hivatalos volt! Nem hiányzott az asztalról a reszkető kocsonya, az illatozó disznófősajt, kolbász és szalonna.
A véres- és májashurka is népszerű téli fogás volt, akár reggelire vagy főfogásként egy jó adag igazi házi polentával! Ha meghoztuk a kedved, készítsd el ezt a májashurka receptet. Biztosan nem fogod megbánni.
Hozzávalók:
- 1 kg sertésmáj;
- 1 kg sertéshús (sertéscomb zsírral, sertésdagadó, sertéslapocka);
- 1,50 kg szalonna bőrrel együtt;
- 750 g szalonna;
- 500 g vese;
- 500 g tüdő és lép;
- 600 g sertésláb (2 darab) vagy disznófej;
- 150 g rizs (lehetőleg kerek szemű);
- 90 g jódmentes só;
- 30 g őrölt fekete bors;
- 10 gr reszelt szerecsendió;
- 3 evőkanál szárított majoránna;
- 50 g fokhagyma;
- 1 kg hagyma;
- 200 g zsiradék;
- 750 ml alaplé;
- 1 evőkanál só;
Elkészítés:
Miután kiválogattad a húst a belsőségeket, tégy fel egy nagy edény vizet forrni. Míg felforr, tisztítsd meg a hozzávalókat. Érdemes figyelembe venned az egyes testrészek főzési idejét: a sertéslábaknak például 2-3 óra főzésre van szükségük, míg a tüdő 20 perc alatt megfő. A végén ne öntsd ki a levét, mert még felhasználható a májas-massza összeállításához, illetve további fogások elkészítéséhez.
Amikor a víz forrni kezdett, tedd bele előbb a sertéslábat, a húst, a bőrös szalonnát, és forrald tovább. Eközben a belsőségekkel foglalkozz: egy nagy tál vízbe tegyél néhány löttyintésnyi ecetet, és helyezd bele a félbe vágott veséket – ez segít kiszűrni a sajátos szagot. A tüdőt, a májat és a lépet nagyobb darabokra vágd fel, és tedd őket félre.
Amikor elfőttek a hozzávalók, halászd ki őket egy tálba, és hagyd kihűlni. A levet egy kis szitán szűrd át, a salakra ugyanis nem lesz szükség. Egy tiszta fazékban forralj fel 2-3 liter vizet, majd öntsd hozzá az átszűrt alaplevet, és hagyd forrni tovább. Amikor a víz forr, mehetnek bele a belsőségek.
Az előzetesen feldarabolt tüdőt kell először beletenni, mert annak hosszabb a főzési ideje, mint a többi szervnek. Miután 10 percig főtt, már hozzáadhatod a májat, a vesét és a lépet, és további 20 percig főzd. Nagyon fontos: a túlfőtt máj megkeményedik, kesernyés íze lesz és megváltoztatja a színét. Tehát ne felejtsd a tűzhelyen az edényt!
Ha a belsőségek is megfőttek, szedd ki őket egy tálba, és hagyd kihűlni. Eközben a húst leválaszthatod a csontokról, majd mérd le az egészet, hogy pontosan tudd, mennyi rizsre lesz szükséged. Az optimális mennyiség a főtt hús súlyának egynegyede. Tehát ha 2 kg húsunk van, akkor 500 gramm főtt (nem nyers!) rizsre lesz szükségünk. Az 500 gramm főtt rizshez 150 gramm kerek szemű rizsre van szükséged. A rizst is ajánlott a kapott alaplében főzni, amihez egy teáskanál sót adunk.
Minden alapanyagot szabj fel nagyobb csíkokra, hogy könnyebben beférjen a húsdarálóba, és őröld le az egészet. A meghámozott fokhagymát összezúzzuk. Ezután hozzáadjuk a fűszereket: sót, borsot, szerecsendiót és majoránnát. Alaposan gyúrjuk össze a keveréket, hogy minden íz keveredjen, és ha száraz a kompozíció, meleg levet adunk hozzá.
A meghámozott hagymát finomra vágjuk (vagy le is őrölhetjük). Tegyünk egy serpenyőt a tűzre, adjunk hozzá 200 gramm zsiradékot, és hagyjuk felforrósodni. Adjuk hozzá a hagymát, egy csipet sót, majd addig pirítsuk, amíg üveges nem lesz. Hagyjuk kihűlni, majd adjuk a húshoz, és jól keverjük össze. Ekkor jöhet bele a zúzott fokhagyma is, illetve a megfőtt és kihűlt rizs.
Melyik az ideális húr a májashurkához?
Általában a vastagabb húrba töltik a májast, de a vékony sem kizárt. Ha van saját vágásból származó sertéshúrod, felhasználhatod azt. Miután alaposan megtisztítottad hideg vízzel, áztasd a belet 30-50 percre ecetes vízbe, hogy kiszívja a szagokat. Ezután már mehet is töltés.
A mai húsőrlő gépeknek már van kolbásztöltő funkciója is, de ha a tiednek nincs, simán meg tudod tölteni a húrt akár fakanállal – ha vastagabbat választottál, akár egy kivágott PET-palack segítségével is. Fontos, hogy a művelet alatt végig légy óvatos, nehogy kidurranjon a bél. Arra is vigyázz, hogy ne maradjon sok légrés.
A töltési folyamat után, a már lassú forrásban lévő maradék alaplében megfőzzük a májashurkáinkat. Egyszerűen csak helyezzük bele, majd helyenként egy tűvel szurkáljuk meg őket, hogy a hőtől ne durranjanak szét. Legalább 40-50 percig főzzük.
Ha kész, óvatosan szedjük ki a hurkáinkat és öblítsük át hideg vízzel, eltávolítva róluk a fölösleges zsírt. Amennyiben lehet, aggassuk fel őket, hogy tudjanak lecsöpögni, de egy vágódeszkán is maradhatnak másnapig. Ezután már nem marad más hátra, mint elfogyasztani! Jó étvágyat!