A szilvalekvár az egyik legnépszerűbb lekvárféle, ami szinte garantáltan felidézi a gyerekkort. A hagyományos szilvalekvárt még üstökben főzték a szabad tűzön, cukor nélkül, órákon keresztül, amíg össze nem állt a sűrű, szinte szénfekete massza.
Ez a módszer rengeteg türelmet és munkát igényel, de a mai modern élet ritmusához igazítva egy kicsit könnyebben és gyorsabban is készülhet ízletes szilvalekvár.
A szilvalekvár egyik legfontosabb fűszere a fahéj, de jól illik hozzá a rum és a vanília esszencia is. Elkészítésének is több módja van – főzhetjük cukorral, de sütőben is készülhet, vagy akár kombinálhatjuk is a két módszert.
Figyeljünk arra, hogy a felhasznált gyümölcsök épek és egészségesek legyenek, hogy a lekvár a lehető legízletesebb legyen. Az is fontos, hogy édes, nem túl kemény szilvából készüljön a lekvár, és a gyümölcs héja ne legyen túl vastag.
A szilvalekvár elkészítése talán sütőben a legegyszerűbb, hiszen így a munka nagy részét a sütő végzi el helyettünk, és nem kell folyamatosan kevergetnünk. 5 kiló szilvából körülbelül 3 kiló lekvár készül, de ez attól is függ, milyen sűrű lekvárt szeretnénk.
Először mossuk meg és magozzuk ki a szilvákat, és vágjuk ki a hibás részeket. A feldarabolt gyümölcsöt egy mélyebb, zománcozott tepsiben 180 Celsius-fokra előmelegített sütőbe tesszük, és fél óránként átkeverjük. Ezt addig ismételjük, amíg sűrű masszát nem kapunk. (A szilvákat akár egészben is megsüthetjük, ha nem akarunk a darabolással időt vesztegetni.)
A készülő lekvárhoz ízlés szerint cukrot és fűszereket is adhatunk, például fahéjat, szerecsendiót és szegfűszeget. A fűszerekkel alaposan átkeverjük a lekvárt, majd visszatesszük a sütőbe legalább még egy fél órára.
A kész lekvárt még forrón sterilizált befőttes üvegekbe töltjük, majd ráhelyezzük a kupakokat, és fejjel lefele fordítjuk az üvegeket körülbelül 10 percig. Ezután száraz dunsztba tesszük azokat, és hagyjuk kihűlni.
Ha egy kis vizuális segítségre lenne szükséged, akkor nézd meg az alábbi videót!