Egy gőzölgő fekete nélkül el sem tudnák képzelni a napunkat. Ezért, amikor felkelünk, az első dolgaink között szerepel, hogy lefőzzük a kávénkat. Amíg bele nem kortyolunk, addig mintha nem is élnénk – sokak számára ez jelenti az üzemanyagot, ami beindítja a testnek nevezett gépezetet.
Az orvosok azonban nem nézik jó szemmel ezt a praktikát. Szerintük, ha ébredés után rögtön a csésze kávéd után nyúlsz, az több kárt okozhat, mint hasznot!
Dr. Deborah Lee, alvásszakértő a Mirror-nak adott interjújában elmagyarázza: „Amikor felébredsz, a stresszhormon (azaz kortizol) szintje a csúcson van, ami egy olyan hormon, amely fokozza az éberséget és a fókuszt, valamint szabályozza az anyagcserét és az immunrendszer reakcióját”.
Tehát, ha ez a szint „már ébredéskor a csúcson van, akkor a kávéfogyasztással, amint kinyitod a szemed, többet árthatsz magadnak, mint amennyit használsz, sőt, általa hosszútávon immunissá válhatsz a koffeinre”.
Hogy elkerüljük a testünkben végbemenő káros reakciókat, dr. Lee azt javasolja, hogy az első csésze feketét legalább 45 perccel az ébredésünk után kortyoljuk el. Ekkorra a koffein már kifejtheti a hatását, vagyis biztosítja számunkra az optimális energialöketet.
„A kortizol a saját alvási ciklusodra jellemző ritmust követi. Az ébredés után tetőzik, majd lassan csökken a nap folyamán, ami megmagyarázza, miért lehet, hogy reggel frissek vagyunk, estére pedig fáradtak. Ezt a ritmust figyelembe véve, a legjobb időpont a koffeinbevitelre legkorábban 45 perccel az ébredés után lenne, amikor a kortizolszinted elkezd csökkenni” – fejti ki dr. Lee.
Ekkor kell inni az első kávét!
Hozzáteszi, ha nagyon jószívűek akarunk lenni a testünkkel, és meg szeretnénk őrizni számára a saját természetes ritmusát, akkor az első kávét a „dél előtt vagy déltájban” fogyasztjuk el, mivel ekkor kezdhetjük el érezni az első energiaszint-visszaesést, vagyis a testünk természetes ritmusa szerint valójában ekkor van szükségünk egy kis felpörgetésre. De sose toljuk ki a koffeinfogyasztást „késő délutánra, mert az befolyásolhatja az alvásunkat” – figyelmeztet a szakértő.
Példával is alátámasztja: „ha olyan típus vagy, aki reggel 7-kor ébred, az első kávét 10 és 12 óra között idd meg, amikor a tested és az elméd a legjobban fogja értékelni, és a legtöbbet profitálhatsz a koffeinből” – javasolja dr. Lee. Lefekvés előtt viszont legalább hat órával ne fogyasszunk kávét.
„A legjobb, ha délután 3 óra után kerülünk minden koffeint, beleértve a kávét, a szénsavas üdítőket, az energiaitalokat és még a koffeinmentes teát is. Ez azonban minden embernél más és más, és csak te ismered a saját koffeintoleranciádat” – tette hozzá.
Alternatívaként, hogy helyettesítsük a délutáni feketét, „próbáljunk meg gyógyteákra váltani, ha meleg italra van szükségünk, vagy koffeinmentes kávéra, hogy becsapjuk magunkat, ha már mindenáron feketét szeretnénk” – tanácsolja a szakértő. Így pihentetőbb lesz az álmunk, és nem zavarjuk meg az éjszakai alvási rutinunkat.