Az ideális reggel valószínűleg mindenki számára egy kicsit mást jelent, de vannak bizonyos lépések, amik hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jobban induljon a napunk, sőt, akár a hosszú élet titkát is magukban rejthetik a szakértők szerint.
A reggeli rutin döntő szerepet játszik a cirkadián ritmusunk szabályozásában, amely alapvető fontosságú a különböző testi funkciók, köztük a hormontermelés, az anyagcsere és az alvás-ébrenlét ciklusok szempontjából – írja a RealSimple.
Szokások, amiket érdemes beiktatnod a reggeli rutinodba
1. Hidratálás rögtön ébredés után
Ha reggel rögtön ébredés után megiszunk egy pohár vizet, az segíti az emésztést, támogatja az anyagcserét, és segít a méreganyagok kiürítésében. Akár már este is kikészíthetünk egy pohár vizet az éjjeliszekrényre, így biztosan nem feledkezünk meg róla reggel.
A víz ugyanakkor 26%-kal javíthatja az érzelmi egyensúlyunkat is. Az éjszakai dehidratáltság nagyban hozzájárulhat a reggeli koncentrációs zavarokhoz és ködös gondolkodáshoz. A megfelelő hidratálás ezzel szemben támogatja az idegrendszer működését és az anyagcsere-folyamatokat.
2. Tápanyagokban gazdag reggeli
A reggeli a nap legfontosabb étkezése, ezért nem szabad kihagyni és megfelelően kell összeállítani azt. A tápanyagokban, rostokban és növényi fehérjékben gazdag reggeli segít a szükséges energia biztosításában, így könnyebben indulhat a nap. A szakértők olyan magas fehérjetartalmú ételeket ajánlanak, mint a natúr joghurt vagy a zabpehely bogyós gyümölcsökkel, esetleg vegyes diófélékkel és magvakkal.
3. Reggeli torna és nyújtógyakorlatok
A mindennapi testmozgás rendkívül fontos, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ébredés után rögtön az edzőterembe kellene menned. A legjobb, ha valamilyen könnyed testmozgással kezded a napot, például jógával, nyújtógyakorlatokkal, vagy egy rövid sétával. Ez segít serkenteni a keringést, ugyanakkor a cirkadián ritmusra is jótékony hatással van, különösen akkor, ha természetes fényben végezzük a testmozgást.
4. Az idegrendszer aktiválása
Ébredés után az idegrendszernek szüksége lehet egy kis segítségre, hogy aktiválódjon. Egyes szakértők szomatikus gyakorlatokat ajánlanak erre a célra, amelyek segíthetnek csökkenteni a stresszt és újraindítani az idegrendszert néhány percen belül.
Ezek a gyakorlatok különböző fizikai mozgásokat és légzési mintákat kombinálnak, a testtudatosság javítása és a stressz oldása érdekében. Ezt olyan mozgásokkal érik el, amelyek arra ösztönzik az agyat, hogy újra kapcsolatba lépjen az izmokkal és más szövetekkel. Ilyen például a test kopogtatása ökölbe szorított kézzel.
5. Mindfulness gyakorlása
A reggeli rutinnak a tudatos jelenlét és a hála kifejezése is fontos része. Ezt különböző gyakorlatokkal érhetjük el, például meditációval, naplóírással, vagy légzőgyakorlatokkal. Ezek a gyakorlatok nemcsak a mentális tisztánlátást és az érzelmi jólétet javítják, hanem megvédhetik a szervezetet a krónikus stressz káros hatásaitól is.
6. Napi célok kitűzése
Bár valószínűleg pontosan tudod, milyen teendők várnak rád napközben, a célok és szándékok kitűzése fontos lépés lehet, hogy felkészülj ezekre, és tudatosítsd, pontosan mit is kell elvégezned. Ezt megteheted fejben, de listát is írhatsz, amit egész nap magadnál tarthatsz, és akár ki is pipálhatod rajta az egyes elemeket, amint végzel azokkal.
7. Reggeli kávé
A kávé nemcsak felébredni segít, de egy friss tanulmány szerint a bélrendszerre is jótékony hatással van. A tanulmány kimutatta, hogy a kávéfogyasztók bélmikrobiomjának egyedi jellegzetességei vannak, és megtalálható benne egy Lawsonibacter nevű „kávéimádó” mikroba. Érdekes módon ez a mikroba még azokban is jelen van, akik koffeinmentes kávét isznak, ami azt mutatja, hogy nem csak a koffein, hanem a kávéban lévő egyéb vegyületek is számítanak.