Azt gondolhatnánk, hogy ősszel végre hátradőlhetünk, hiszen már úgyis végéhez közelednek a kerti munkálatok! Ne tegyük, hiszen ilyenkor van még egy-két olyan feladat, amelyet, ha elvégzünk, akkor következő évben élvezhetjük a bőséges gyümölcstermést.
Monty Don, a Gardeners’ World szakértője azt tanácsolja, hogy mindenképp metsszük vissza a rózsabokrokat, hogy következő évben szebben virágozzanak.
Monty szerint a szeptember a legideálisabb időszak a rózsák visszametszésére, ilyenkor készítsük fel őket a hidegebb hónapokra.
“Tudom, hogy néhány kertész aggódik a rózsák metszése miatt, de a sok fajtát, például a gallicákat, az angol rózsákat, az albákat vagy a hibrid perpetualsokat a legjobb, ha ebben a hónapban bármikor visszametszük egy éles ollóval” – mondta a szakértő.
“Nem kell aggódni a vágások mérete vagy szöge miatt, egyszerűen csak vágjuk le az összes hosszú, elágazó hajtást, mintha sövényt nyírnánk. Legyen egy kompakt, enyhén kupolás rózsabokrunk, körülbelül kétharmada a korábbi méretnek”.
Miért jó szeptemberben metszeni?
A rózsákat általában tavasszal nagyon vissza szokták metszeni, ez jelentős stresszt okozhat a növény számára. Ha már szeptemberben megtesszük egy kicsit, enyhítjük a tavaszi stresszt, és elősegíthetjük a következő év erőteljes növekedését.
A szeptemberi metszés segítségével a növény energiát takarít meg azáltal, hogy elhullajtja a elszáradt virágokat, és ahelyett, hogy ezekre összpontosítana, inkább a gyökerek erősítésére koncentrálja az energiáját.
Ősszel így rózsák a következő virágzási időszakra tudnak készülni, hogy egészségesebb és bőségesebb virágzást biztosítsanak, amikor tavasszal felébrednek a nyugalmi állapotukból.
“Márciusban, amikor még nem hajtott ki a rózsa, lehet egy kicsit igazítani a metszésen, de szeptemberben egy egyszerű nyírás is elegendő ahhoz, hogy jövőre egészséges legyen, és bőségesen virágozzon”.
A szeptemberi metszés mindössze 10-20 percet vesz igénybe a bokor méretétől függően. Egyszer távolítsuk el az elhervadt virágokat, de hagyjuk békén a friss zöld leveleket. Ezután vágjuk le a hosszú ágakat, hogy megőrizze a rózsabokor a formáját, és megelőzzük a fagykárokat.
A metszés után ne felejtsük el kitakarítani a törmeléket, hogy elkerüljük a kártevőket és a nedves környezetben könnyen kialakuló gombás megbetegedéseket.