A vidéki nagymamák, amikor hagymát pirítanak egy különleges hozzávalót is belecsempésznek a serpenyőbe, ami miatt olyan íz- és aromakavalkád bontakozik ki, amely semmi máshoz sem fogható.
A legtöbb étel elkészítésének alapja nem más, mint a hagyma lepirítása. Sok háziasszony esküszik a hagyma nélkülözhetetlen aromájára, akár csak egy kicsit megpirítva, akár karamellizálva, akár mint rántás alapanyagaként használva fel azt. Azonban egy bizonyos összetevővel még inkább fokozhatjuk a gasztronómiai élvezeteket.
A hagyma a leggyakrabban előforduló összetevő a konyhában
A közönséges hagyma minden háziasszony titkos fegyveréül szolgál a fogások elkészítése során, ugyanis a magyar konyha egyik fő összetevőjeként számtalan ételnek képezi az alapját.
Semmi sem múlja felül a karamellizált hagyma édes aromáját, de a finomságot nem adják könnyen… Az igazi karamellizált hagyma, amely sötétbarna és puha, olyan édes illatú, mint egy bonbon, és körülbelül 45 percig tart elkészíteni, néha még tovább is. Emellett szorosan felügyelni kell, tehát egy elég pepecselős folyamatról van szó.
Mi tesznek a vidéki nagymamák a serpenyőbe, amikor a hagymát pirítják?
Azonban mivel nem mindig áll rendelkezésünkre annyi idő, hogy megfelelő módon lepiríthassuk a hagymát, a furfangos háziasszonyok egy titkos összetevővel gyorsítják fel a folyamatot. Ráadásul ez az összetevő nem csak a folyamatot gyorsítja fel, hanem fokozza a hagyma aromájának és ízének intenzitását is.
Ez a titkos összetevő pedig nem más, mint a szódabikarbóna.
A hőkezelési folyamat alatt a hagyma nedvességet enged és a feszes növényi szövetek kezdenek felbomlani, azaz felpuhulni. A hő hatására a cukrok is kioldódnak a sejtek falaiból, tehát elindul a karamellizálódási folyamat, amely tulajdonképpen nem más, mint a cukormolekulák és a fehérjék egymással való reakciója. Barna színanyagok és aromaanyagok keletkeznek és ezt a folyamatot Maillard-reakciónak nevezzük.
A folyamat során hozzáadott szódabikarbóna megváltoztatja a hagyma pH-értékét, ami felgyorsítja a folyamatot, tehát a hagyma gyorsabban pirul és gyorsabban megpuhul.
Fontos azonban kiemelni, hogy nem érdemes túl sok szódabikarbónát használni, ugyanis, ha túlzásba visszük megváltoztathatja a hagyma aromáját és a végén dobhatjuk az egészet a kukába. Az ajánlott mennyiség csupán egy késhegynyi.
Tehát, ha szeretnéd egy régi és jól bevált praktikával felgyorsítani ezt az alapvető folyamatot, bátran ajánljuk a szódabikarbóna alkalmazását, hiszen az időspórlás mellett nagyszerű aromát is kölcsönözhet a készülő fogásoknak.