KezdőlapÉletmódÍgy tarthatod fiatalon az elméd, a neurológusok szerint - 7 tipp, a...

Így tarthatod fiatalon az elméd, a neurológusok szerint – 7 tipp, a diétától a meditációig

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Bár mindenképp jó dolog, hogy az elmúlt századokhoz képest nőtt az átlagéletkor, mégis az a tény, hogy jóval tovább élünk az őseinknél, negatívan hat az agyunkra. Az utóbbi években ugyanis világszerte megnőtt a demenciás esetek száma, ennek fényében pedig egyre többen lesznek kíváncsiak, miként őrizhetjük meg fitten az elménket a sokadik „x” után is.

Miután berobbant a Netflixen a „Live to 100” („Éljünk 100 évig: a kék zónák titkai”) című film, cunamiként indult el az online kutatás a kognitív egészségünk megőrzése iránt. Egy neurológus igyekezett átfogó listát írni arról, melyek azok a napi teendők, melyek segítenek fenntartani az agy egészségét.

„Az agy egészsége erősen függ a tapasztalatoktól. Ez azt jelenti, hogy agyunk egészségének jelentős részét az a környezet határozza meg, amelyben élünk, és az élettapasztalataink. Rengeteg tényező van tehát, amely befolyásolja az emberi agy egészségét – az étrendjétől és az ultra-feldolgozott élelmiszerek fogyasztásától kezdve azon át, hogy ki milyen rendszeresen mozog és mennyire jól alszik” – magyarázta dr. Jennifer Newson, idegtudományi tanácsadó.

Hozzátette, a mesterségesen előállított, káros vegyi anyagokat tartalmazó termékek összetevői ma már elkerülhetetlenül átjutnak a véráramba, ez pedig potenciálisan megzavarhatja az agy működését és egészségét.

Hogy mit tehetünk ellene, és mikor érdemes elkezdenünk? Ezzel kapcsolatban dr. Newson így fogalmaz: „Soha nem lehet túl korán – még az is, ami az anyaméhben történik, hatással lehet az ember agyának egészségére a későbbi életében. Emellett a gyermekkor az agy fejlődésének kritikus időszaka, ami végső soron hosszú távon befolyásolja az agy egészségét”.

Kiemeli, „az agyunk egészsége mindenre hatással van, ami a gondolkodásunkat, érzéseinket és cselekedeteinket illeti”. Éppen ezért, akinek fontos a mentális egészsége – és mégis ki szeretne demenciát a 80. születésnapjára? –, van néhány általános tényező, amelyekről bizonyított, hogy működnek. Íme 7 tipp tehát, az elméd örök fiatalságáért:



1. Próbáld ki a meditációt!

Már napi 30 perc is csodákra képes. Kutatások is alátámasztják, hogy a meditáció segít feloldani a negatív érzelmeket, csökkenteni a stresszt és a szorongást, javítja a figyelmet és a memóriát azoknál az embereknél is, akiknek nincs meditációs tapasztalatuk.

2. Táplálkozz egészségesen és kiegyensúlyozottan!

Ha biztosítod a tested számára a változatos, minél természetközelibb, értékes vitaminokkal és tápanyagokkal teli élelmet, az agyad egészségét is javíthatod. Kerüld a túlságosan feldolgozott élelmiszerek fogyasztását, és növeld az olyan tápanyagokban gazdag élelmiszerek bevitelét, mint az omega-3 zsírsavak, a flavonoidok, a B-, D- és E-vitaminok, valamint a kolin – ezek mind javítják a kognitív funkcióinkat.

3. Mozogj!

Ez nemcsak az agyadnak, hanem a fizikai egészségednek is jót tesz. Mindössze napi 6 percnyi intenzív edzés is elég, hogy fenntartsd a testi és szellemi jóléted, ehhez pedig nem kell drága fitneszbérlet. Elég, ha mindent beleadsz a porszívózásba, vagy táncolsz egy jót a kedvenc dalodra.

4. Aludj eleget!

Sokan hajlamosak vagyunk arra, hogy spóroljunk az alvással, de hosszútávon ebben nem lesz semmi köszönet. Legfrissebb tanulmányok szerint már nem is kell a napi 8 óra alvás, elegendő a 7 is ahhoz, hogy az agyunk kellő mértékben pihenhessen.

5. Élvezd a társasági életet!

A család, a barátok, a közösséggel kialakított szoros kapcsolat is létfontosságú ahhoz, hogy az agyunk optimálisan működhessen. Ezt egy kutatás eredménye is alátámasztja: „a szocializáció serkenti a figyelmet és a memóriát, és segíthet az ideghálózatok megerősítésében” – áll a következtetésben.

6. Vegyél részt szellemi tevékenységekben!

A kíváncsiság fenntartása, a tanulni akarás, az új dolgok iránti nyitottság mind közrejátszanak az agy egészségének a megőrzésében.

Fejthetsz rejtvényt, olvashatsz könyvet, kipróbálhatsz egy új hobbit, sőt még videójátékozhatsz is – a lehetőségeid végtelenek arra, hogy napi szinten megdolgoztasd az agyad. Ezek a tevékenységek ráadásul szórakoztatóak is, így általuk javul a hangulatod, továbbá a memóriát és a gondolkodási képességeidet is erősítheted.

7. Tanulj valami újat – például egy nyelvet!

Ezzel biztosra mehetsz, hogy az agyadat csúcsformában tartod.

„Amikor egy új nyelvet tanulunk, a nyelvérzékünk is fejlődik. A nyelvtanulás beindítja a ’neuroplaszticitást’, amelynek során az agyunk új kapcsolatokat alakít ki, és mozgásban marad. Ez létfontosságú ahhoz, hogy az elménk éles maradjon. Ráadásul ez olyan, mintha turbófeltöltést adna a memóriának – ahogy elsajátítja az új szavakat és a nyelvtant, valójában a rövid és a hosszú távú memóriát is fejleszti” – fejti ki Sylvia Johnson, nyelvi szakértő.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet