Ha ébredéskor hányinger környékez, az felboríthatja a teljes reggeli rutinodat, ráadásul arra utalhat, hogy valami nincs rendben a szervezetedben. Ezt a rosszullétet kiválthatja például a stressz, vagy bizonyos gyógyszerek, de más okok is lehetségesek. Tudd meg, mit próbál közölni veled a szervezeted, ha reggelente hányingerrel ébredsz, és mit tehetsz, hogy orvosold ezt a kellemetlenséget.
1. Bizonyos ételek fogyasztása közvetlenül lefekvés előtt
A lefekvés előtt elfogyasztott ételek nagy szerepet játszhatnak abban, hogy érezzük magunkat másnap reggel. A késő este elfogyasztott nehéz ételek emésztési zavarokat és ennek következtében reggeli hányingert okozhatnak. Ez különösen igaz akkor, ha érzékenyek vagyunk valamire, például laktóz érzékenység esetén.
A nap utolsó étkezését körülbelül 3 órával lefekvés ellőttre ütemezd, és vacsorára ne fogyassz nehezen emészthető ételeket. A rántott vagy magas zsírtartalmú ételek, a tejtermékek és a fűszeres ételek gyakran okoznak emésztési zavarokat, ezért ezeket érdemes kerülni este. Ezenkívül az is fontos, hogy ellenőrizd az ételek szavatossági idejét.
2. Nem eszel eleget lefekvés előtt
Amikor hosszabb ideig nem eszünk, leesik a vércukorszintünk, az alacsony vércukorszint miatt pedig szédülést, hányingert, émelygést, esetleg reszketést vagy fokozott izzadást tapasztalhatunk. Ezek a tünetek ritkán jelentkeznek olyan embereknél, akik nem szenvednek cukorbetegségben, ezért érdemes lehet orvoshoz fordulni, ha tapasztalod azokat.
Cukorbetegség esetén ketoacidózist tapasztalhatsz, ami azt jelenti, hogy a kóros anyagcsere folyamatok eredményeképpen ketontestek termelődnek, ami a vér kóros savasodását eredményezi. Az állapot akkor jön létre, amikor a szervezetben abszolút vagy relatív inzulinhiány alakul ki.
Fontos, hogy a vacsora során a makrotápanyagok (szénhidrátok, fehérjék és zsírok) megfelelő egyensúlyára törekedj, és fogyassz például zöldségeket, amik rostban gazdagok, és ezáltal segítenek szabályozni a vércukorszintet.
3. Túlzott alkoholfogyasztás
A túlzott alkoholfogyasztás lefekvés előtt nemcsak reggeli hányingert okozhat, de az alvásritmusra is negatív hatással van. A túl sok alkohol kiszáradást, gyulladást és elektrolit egyensúlyzavart is okozhat.
A másnaposság legjobb ellenszerei a megfelelő hidratálás és a pihenés, ugyanakkor, ha enyhe émelygést érzel, próbálkozz olyan könnyedebb szénhidrátokkal, mint a pirítós vagy valamilyen keksz, hogy növeld a vércukorszintedet és csökkentsd a hányingert. De a legjobb természetesen az, ha nem fogyasztasz túl sok alkoholt lefekvés előtt.
4. Kiszáradás
Az elegendő vízfogyasztás nagy szerepet játszhat a szervezet működésében. A kiszáradás annak a jele, hogy nincs elég víz a szervezetünkben. Ha szomjasnak érzed magad, már elérted az enyhe dehidratáltság szintjét. A kiszáradás súlyos esetei hányingert, szapora pulzust, zavartságot, izomrángást és egyéb tüneteket okozhatnak.
Bár gyakran hallani azt a tanácsot, hogy naponta legalább 8 pohár vizet kell fogyasztani, ez valójában nem ilyen egyszerű. A naponta szükséges vízmennyiség számos tényezőtől függ, többek között a testsúlytól, az aktivitási szinttől és a környezettől is, ugyanakkor ebbe beletartozik az ételekből és más italokból, például teákból származó folyadék is.
5. Savas reflux
A savas reflux akkor következik be, amikor a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe (ez a szájat és a gyomrot összekötő cső), ami fájdalmat, irritációt és hányingert okozhat. Ennek elkerülése érdekében az esti étkezéseknél kerüld az olyan zsíros ételeket, mint a sajt és a vörös húsok, mivel ezeket nehezebb megemészteni.
6. Szorongás vagy stressz
A szorongás és a stressz hányingert okozhat, különösen, ha nem tudunk aludni éjszaka. Amikor szorongsz, a szervezeted olyan hormonokat szabadít fel, amelyek hatással lehetnek az emésztésedre. Ez a kémiai egyensúlyhiány különböző gyomorproblémákat, köztük hányingert okozhat, de a stressz is közvetlen hatással lehet a fizikai egészségünkre.
Fontos, hogy csökkentsük a szorongás és a stressz szintjét a mindennapi életünkben, és figyeljünk az egészséges alvási rutinra.
7. Migrén
A migrén több mint egyszerű fejfájás. Ez egy intenzív, lüktető fájdalom, amely órákig vagy akár napokig is eltarthat, és gyakran kíséri hányinger, hányás és a fényre valamint hangra való fokozott érzékenység. A szakértők szerint leggyakrabban reggel jelentkezik, mert az emberek ilyenkor hajlamosabbak a dehidratáltságra, ami a fejfájás egyik kiváltó oka lehet.
A fájdalomcsillapítók azonnali enyhülést hozhatnak, de az is sokat segíthet, ha elsötétítjük a szobát, és megpróbáljuk csökkenteni a zaj szintjét.
8. Székrekedés
A székrekedés gyakori tünete a hányinger és a gyomorgörcs, így ez lehet az egyik oka annak, hogy émelygésre ébredsz.
Bizonyos életmódbeli tényezők is okozhatják a székrekedést, beleértve a rostokban szegény étrendet, az elégtelen vízfogyasztást, a kevés testmozgást, a magas stressz szintet és a rendszeres rutinban bekövetkező változásokat.
A székrekedés elkerülése érdekben fogyasszunk sok rostban gazdag ételt és elegendő vizet, valamint folytassunk aktív életmódot és lehetőleg csökkentsük a stresszt.
A hányinger és a székrekedés gyors enyhítésére próbálj meg valamilyen forró italt, például teát vagy kávét kortyolgatni, vagy vegyél be hashajtót a folyamat felgyorsítására. Székrekedés esetén kerüld a magas zsírtartalmú ételeket, például a feldolgozott húsokat és a gyorséttermi ételeket.
9. Fogamzásgátló gyógyszerek
Ha új fogamzásgátlót kezdtél szedni, könnyen megtörténhet, hogy ez okozza a hányingert. A hányinger, a szédülés és a puffadás a kombinált fogamzásgátló tabletták gyakori mellékhatásai.
10. Terhesség
Egyes esetekben a hányinger és a hányás a reggeli rosszullét jele lehet, ami a terhesség korai tünetei közé tartozik. Gyakran bizonyos szagok vagy fűszeres ételek is kiválthatják a reggeli rosszullétet, de néha egyáltalán nincs kiváltó oka.