KezdőlapHobbyEz az egyik legjobb természetes tápszer az eper számára: otthon is elkészíthető...

Ez az egyik legjobb természetes tápszer az eper számára: otthon is elkészíthető és fillérekbe kerül

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Az utóbbi évek egyik legfelkapottabb tápszere az Epsom-só lett. Más néven, a keserűsó valójában kristályszerkezetű magnézium-szulfát. Mivel a magnézium létfontosságú elem az emberi szervezet számára, felhasználva az Epsom-sót a kertben rengeteg jótékony hatással bír nemcsak a növényeink, hanem a mi egészségünkre is.

A keserűsót univerzális trágyaként használhatjuk a veteményesünkben, így az epertövek táplálására is kiváló. Alkalmazásának rengeteg módja ismert, és az sem elhanyagolandó szempont, hogy biotápszernek minősül.

Az Epsom-só használata tehát okos döntés: fokozza a növények tápanyagellátását, megőrzi a palánták egészségét, és segít távol tartani a kártevőket is a kertünkből. Nagyobb mennyiségben gyomirtóként is alkalmazható.

Az Epsom-só további jó tulajdonsága, hogy míg fellép a valós veszélyek ellen, nem ártalmas a hasznos rovarokra és beporzókra, illetve az emberre sem. A legtöbb vegyszeres műtrágyával ellentétben az Epsom-só nem rakódik le idővel a földben, és nem tartalmaz mérgező vegyületeket. Használata tehát biztonságos és természetes módja annak, hogy megadd a növényeidnek, amire szükségük van a bő termés érdekében.

Az eper számára létfontosságú a magnézium és a kén. Bár mindkét vegyület természetes módon is jelen van a talajban, megtörténhet, hogy nem a megfelelő mennyiségben. Ezek pótlására kiváló megoldás a keserűsó.

A keserűsó bár helyreállítja a termőföld magnéziumtartalmát és segíti a növények tápanyagfelvételét, nem képes semlegesíteni a savas talajt. A sók semlegesek, nincs hatásuk a talaj pH-értékére, így alkalmasak a savakat kedvelők, például az eper- és paradicsomnövények számára.

Az epertövek a kiváló minőségű talajban érzik a legjobban magukat, ami azt jelenti, évente megtámogatni az ágyást egy kis szerves trágyával kiváló ötlet. Házi készítésű tojáshéj trágyát is alkalmazhatsz az epresben, mint ahogyan más konyhai hulladékok is beválhatnak – például a banánhéjjal, kávézaccal dúsított termőföld.

Az Epsom-sót a vegetációs időszak során érdemes alkalmazni. Szinte minden élelmiszerboltban és online is kapható, további előnye pedig, hogy az ára megfizethető.

1. Epsom-só, mint műtrágya

Amennyiben a talajvizsgálat kimutatta a magnéziumhiányt, a pótlása viszonylag egyszerű művelet. Szórj egy vékony réteget a kristályos Epsom-sóból a palánták tövéhez még öntözés előtt, vagy keverd össze vízzel, hogy folyékony trágyaként alkalmazhasd.

A dózis a következő: 3/4 teáskanál keserűsó, 2 csésze langyos víz, növényenként. Kora tavasszal, ültetés után locsold meg vele a talajt, és szükség szerint ismételd, hogy támogasd a növekedést, majd a terméshozamot.

2. Epsom-só a gyökérsokk ellen

Sokan szaporítják az epret úgy, hogy a meggyökerezett hajtásait áttelepítik egy új helyre, ez azonban gyökérsokkhoz vezet. Az átültetés megbolygathatja a növényt, ha nem vagyunk elég óvatosak, sőt! Nem is biztos, hogy az új tő megél majd ott, ahová költöztettük.

A pusztulás megelőzése érdekében készíts keserűsó-oldatot 1 evőkanál Epsom-só és 4 liter langyos víz segítségével. Locsold meg a növény helyét még ültetés előtt, és annyiszor ismételd, ahányszor szükséges, míg a föld fel nem telítődik. Így elkerülheted a bajt.

3. Epsom-só, mint rovarirtó

Természetes rovarölő szerként a magnézium-szulfát távol tartja a kártevőket az epertövektől. Nemcsak a haszonlatan bogaraktól óvja meg a növényt, hanem különböző betegségektől is, melyek csökkentenék a terméshozamát.

Ha rovarokat észlelsz az epertövön, a hajtásokon, esetleg a levelek és gyümölcsök károsodása is beállt, készíts egy koktélt 1 csésze Epsom-só és 20 liter hideg víz segítségével. Egy szórófejes palackból vidd fel a beteg növényekre és a talaj felszínére

4. Epsom-só a csigák ellen

Ha a puhatestűek is célba vették az eprest, készíthetsz számukra akadályt: gyűrűben szórj Epsom-sót a növények töve köré – ez majd távol tartja a kis ragadozókat az értékes eprektől. Ugyanígy működik a trükk a paprika és a zöldbab esetében is. Betegség esetén pedig a permetezés is szintén beválik.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet