A fonott kalács a húsvéti ünnepi asztal elmaradhatatlan fogása, ami önmagában vagy főtt sonkával is egyaránt ízletes. De vajon mi a legjobb, puha és foszlós kalács titka? A legtöbben családi receptből dolgoznak, amikor kalácsot sütnek, és a legtöbb receptben valószínűleg találkozhatunk a vajjal, mint az egyik alapvető hozzávalóval.
Borbás Marcsi és Libor Mária, a Limara Péksége nevű nagysikerű blog szerzője azonban egy olyan receptet mutattak meg, amihez egyáltalán nincs szükség vajra, csak 30-35%-os tejszínre és zsíros tejre. A vajtól ugyanis nehéz lesz a kalács tészta, ráadásul nehezebb is vele dolgozni.
Azt is fontos megjegyezni, hogy ha vajat használunk, azt csak a végén kell hozzáadni, nem pedig az elején belemorzsolni, ahogy sokan teszik, mivel így nehezebben kel meg a tésztánk.

A húsvéti tejszínes fonott kalács hozzávalói
- 50 dkg finomliszt
- 10 dkg kenyérliszt
- Kb. 2 dl tej
- 2,5 dkg élesztő + 1 teáskanál cukor
- 2 dl zsíros tejszín
- 3 evőkanál cukor
- 1 teáskanál só
- 1 egész tojás + 1 tojás sárgája
Így készül a húsvéti tejszínes fonott kalács
Először is mérjük ki az alapanyagokat a kalács tésztához. Libor Mária általában 10 dkg kenyérlisztet is kever a kalács tésztájába, mert úgy találja, ettől jobb lesz az állaga, de ha szeretnénk, dolgozhatunk kizárólag finomliszttel is, csak figyelembe kell vennünk, hogy ebben az esetben egy kicsit kevesebb folyadékot fog felvenni.
A 2 dl tej felét meglangyosítjuk és belemorzsolunk egy fél csomag élesztőt és egy hozzáadunk egy teáskanál cukrot.
Közben a lisztbe belekeverjük a 3 evőkanál cukrot és 1 teáskanál sót, valamint az egész tojást és a plusz tojássárgáját. Ha ezzel megvagyunk, hozzáadjuk a 2 dl habtejszínt (Borbás Marcsi és Libor Mária egyetértenek abban, hogy a főzőtejszín használatát el kellene felejtenünk), majd a felmelegített tejet az élesztővel.

Libor Mária szerint azt sem kell megvárni, míg az élesztő felfut, mert később amúgy is alaposan megdolgozzuk a tésztát, és szépen meg fog kelni. A maradék tejet egyelőre hagyjuk a kezünk ügyében, hogy szükség esetén hozzáadhassuk a tésztához.
Ez a mennyiségű liszt körülbelül másfél dl tejet vesz fel, de ahogy azt a két szakácsnő is hangsúlyozta, a liszt-folyadék arányát soha nem lehet pontosan meghatározni, mivel rengeteg különböző tényező befolyásolja.
A tésztának nem szabad túlságosan lágynak lennie, mivel így nem kel olyan szépen, és a sütőben is jobban szétterül, hacsak nem tesszük formába. A kalács tésztát addig dagasztjuk, amíg megfelelő, rugalmas állagú nem lesz, és meg nem jelennek az első levegőbuborékok.
A megdagasztott tésztát letakarjuk, és körülbelül 40-45 percig állni hagyjuk szobahőmérsékleten, de akár a hűtőszekrénybe is tehetjük éjszakára, és másnap folytathatjuk vele a munkát.

A megkelt tésztát elosztjuk, ha két kisebb kalácsot szeretnénk, 8 részre, ha egy nagyobbat, akkor 4-re. A külön darabokat gömbölyűre formázzuk, majd letakarjuk, és 15-20 percig állni hagyjuk, hogy jól formázhatóak legyenek.
A gombócokat ezután megsodorjuk, és megformázzuk belőle a fonatokhoz szükséges rudakat. Ezután meglisztezzük a tészta rudakat, hogy ne tapadjanak össze, majd elkezdjük a fonást. Libor Mária egy érdekes fonási technikát mutatott, ami egy kis csavarral eltér a hagyományos fonott kalácstól, és lényegében egy kerek formát alkotunk, keresztezve a szálakat.
A készre formázott kalácsot vékonyan lekenjük tojással, úgy, hogy ne folyjon be a fonatok közé, majd kelni hagyjuk, míg körülbelül a duplájára nő – ez szobahőmérsékleten körülbelül 30 percig tart. Ezután még egyszer lekenjünk tojással, majd 190 fokra előmelegített sütőbe tesszük.
10 perc múlva visszavesszük a hőfokot, és összesen körülbelül 30-35 percig sütjük – ha egy nagyobb kalácsot sütünk egy kicsit hosszabb ideig, körülbelül 40-45 percig kell bent tartanunk.