KezdőlapÉletmódEgészségA neurológus szerint ez az egy szokás akár 50%-kal növelheti a demencia...

A neurológus szerint ez az egy szokás akár 50%-kal növelheti a demencia kockázatát

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A demencia a gondolkodás és a memória rosszabbodását, fokozatos elbutulást jelent, de sokat tehetünk a megelőzése érdekében. Minél hamarabb elkezdjük bevezetni azokat a szokásokat, amelyek csökkenthetik a demencia kockázatát, annál jobb.

Dr. Achillefs Ntranos neurológus szerint a legfontosabb szokás, amellyel fel kell hagyni, ha csökkenteni akarjuk a demencia kockázatát, az elszigetelődés.

„Tanulmányok szerint ez akár 50%-kal növeli a demencia kockázatát, valószínűleg a csökkent kognitív stimuláció, a fokozott stressz és a hangulatváltozás miatt. Az embereket kapcsolatokra tervezték; a kapcsolatok hiányának árát az agyunk fizeti meg”mondja a neurológus.

Ennek az elméletnek meglehet az alapja, hiszen a társas érintkezésekhez aktív hallgatásra van szükség, arra, hogy intellektuálisan is meg tudjuk érteni, amit valaki mond, és arra is, hogy értelmezzük az érzelmeiket. A beszélgetés fenntartásához szükség van az oda-vissza csatolás képességére, valamint az emlékek, múltbeli tapasztalatok felidézésnek képességére.

Ezenkívül a demencia kockázatának csökkentése mellett tanulmányok azt mutatják, hogy a társadalmi kapcsolatok a depresszió, a stroke és a szívroham alacsonyabb arányával is összefüggésbe hozhatók, valamint az erősebb immunrendszerrel és a jobb alvással is.

A társas érintkezés mellett ugyanakkor a fizikai aktivitás is fontos szerepet játszhat a demencia kockázatának csökkentésében. „A társas tevékenység és a testmozgás párosítása két agykímélő stratégiát egyesít: A testmozgás növeli a véráramlást, míg a beszélgetés élesíti a kognitív hálózatokat” – mondja a szakértő.



Amennyiben beiktatjuk ezeket az egészséges szokásokat az életünkbe, a hangulat és a kognitív funkciók javulása heteken belül megmutatkozhat, de fontos a hosszú távú következetesség. Dr. Ntranos szerint a szocializációra gondolhatunk úgy is, mint egyfajta vitaminra, amire az agyunknak szüksége van, és ami napi rendszerességgel kis mennyiségben adagolva a legjobb.

A szocializáció és a fizikai aktivitás mellett a dohányzásról és alkoholfogyasztásról való leszokás is segíthet minimalizálni a demencia kialakulásának kockázatát. Alapjában véve elmondható, hogy a demencia megelőzésének legjobb módja az általánosan egészséges szokások, például a testmozgás és az egészséges táplálkozás fenntartása.

Ami a táplálkozást illeti, a szakértők szerint a leginkább célravezető a mediterrán étrend és a magas vérnyomás csökkentésére kialakított, úgynevezett DASH diéta (Dietary Approches to Stop Hypertension) ötvözése.

Az agy számára a legoptimálisabb élelmiszerek közé tartoznak a zöld leveles zöldségek és egyéb zöldségfélék, diófélék, bogyós gyümölcsök, bab és más hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék, halak, baromfi, olívaolaj és kis mennyiségben bor. A legegészségtelenebb ételek pedig, amiknek a bevitelét érdemes minimalizálni a vörös húsok, rántott és gyorséttermi ételek, sütemények és édességek, vaj és sajt.

A pihentető alvás és az agy aktívan tartása szintén kiemelkedően fontos tényezők a demencia megelőzése érdekében.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet